List Tuska do Putina. Prof. Jabłoński: opozycja wie, że obecna nagła zmiana frontu ją kompromituje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
List Tuska do Putina. Prof. Jabłoński: opozycja wie, że obecna nagła zmiana frontu ją kompromituje
Donald Tusk i Władimir Putin Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

- Oni zdają sobie sprawę, w kontekście faktów, z jakimi mamy teraz do czynienia, że ta polityka jest dla nich kompromitująca. Nie próbują już teraz usprawiedliwiać jej jakąś inną sytuacją geopolityczną. Teraz starają się całkowicie zaprzeczyć własnej polityce i przemilczeć niewygodne fakty - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Redakcja programu "Jedziemy" ujawniła nieznany dotąd list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 roku. Opublikowano też treść innego dokumentu, z którym ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z Siergiejem Ławrowem. W dokumentach pojawiły się między innymi odwołania do czasów rozbiorów Polski i do cara.

Dziś natomiast politycy PO próbują zaprzeczać faktom i kreować się na największych wrogów putinowskiej Rosji. 

- Mam nadzieję, że tego typu manewr polityczny się nie uda. Skompromitowanie się tamtej polityki jest bardzo duże. Politycy wydają się obecnie zmuszeni do działania zaprzeczającego swojej roli w tamtym czasie - podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński.

"Zdają sobie z tego sprawę"

- Istotne jest to, że oni chyba bardzo zdają sobie sprawę, w kontekście faktów, z jakimi mamy teraz do czynienia, że ta polityka jest dla nich kompromitująca. Nie próbują już teraz jej usprawiedliwiać jakąś inną sytuacją geopolityczną. Teraz starają się całkowicie zaprzeczyć własnej polityce, przemilczeć niewygodne fakty - dodał profesor. 

Zwrócił również uwagę na działania polityków PO wobec Niemiec. Jak zaznaczył, "mamy tutaj niebezpieczną sytuację, w której kiedyś może głupota, może cynizm polityków PO, były wykorzystywane do organizowania agendy politycznej wygodnej dla Niemiec".

- W tym kontekście można powiedzieć, że nagrodą było choćby stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej dla Donalda Tuska. Ale można też powiedzieć, że Donald Tusk może być znowu przygotowywany do pewnej roli, jaką ma odegrać w polityce europejskiej - podsumował prof. Arkadiusz Jabłoński.

Posłuchaj

17:15
prof. Arkadiusz Jabłoński o postępowaniu polityków PO wobec Rosji (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) 

Data emisji: 22.09.2022

Godzina: 9.41

bartos

Polecane