Prof. Zybertowicz o przemówieniu prezydenta Dudy na forum ONZ. "To była misja edukacyjna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Prof. Zybertowicz o przemówieniu prezydenta Dudy na forum ONZ. "To była misja edukacyjna"
Prof. Zybertowicz: wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas forum ONZ to była misja edukacyjnaFoto: PAP/Rafał Guz

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, w "Trójkowym komentarzu dnia" odniósł się do wystąpienia Andrzeja Dudy na forum ONZ w Nowym Jorku. W ocenie gościa audycji to była misja edukacyjna. Jej mocnym akcentem było wskazanie, że jeśli chcemy, aby kraje większości świata popierały stanowisko NATO oraz UE wobec wojny na Ukrainie, to również my musimy okazać większą wrażliwość wobec krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Andrzej Duda podczas wystąpienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych zaapelował do społeczności międzynarodowej, by nie okazywała zmęczenia wojną na Ukrainie. Podkreślił, że rosyjska napaść na Ukrainę jest de facto agresją przeciwko całemu światu. Prezydent zwrócił również uwagę na niewiarygodne męstwo Ukrainy i wezwał wszystkie państwa ONZ, by nie były obojętne wobec heroizmu i pełnej determinacji walki o wolność. – Nie bądźmy też nigdy więcej obojętni wobec żadnego narodu, który broni się przed tyranią i pogardą dla człowieka. Bo zawsze broni przed nimi całej ludzkości – mówił.

W ocenie prof. Andrzeja Zybertowicza prezydent Andrzej Duda potwierdził, że jesteśmy ważnym sojusznikiem Ukrainy. Zaświadczył również na forum ONZ, że ma bezpośredni wgląd w sytuację na frontach, w kondycję społeczeństwa ukraińskiego oraz zbrodnie, jakich dopuścili się rosyjscy żołnierze. – Wystąpił też jako świadek historii z apelem do świata – zauważył prof. Zybertowicz.

Potrzeba wrażliwości wobec krajów Afryki i Ameryki Południowej

Doradca prezydenta zwrócił też uwagę, że Andrzej Duda pojechał na forum ONZ po swojej wcześniejszej wizycie w Afryce. Wiele państw członkowskich ONZ jest powściągliwych w kwestii potępienia Rosji. To w opinii prof. Zybertowicza pewna odpowiedź na brak wrażliwości zachodnich Europejczyków oraz Amerykanów względem Afryki i Ameryki Południowej.

Dodał, że prezydent w swoim wystąpieniu wskazał, że jeśli chcemy, aby kraje większości świata popierały stanowisko NATO oraz UE wobec wojny na Ukrainie, to również my musimy okazać większą wrażliwość na problemy krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Posłuchaj

9:36
Prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP) o wystąpieniu Andrzeja Dudy na forum ONZ w Nowym Jorku (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta RP)
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 18.10

ASP/pr

Polecane