Za tydzień zaczyna się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za tydzień zaczyna się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
XIV Festiwal NNWFoto: mat. prasowe

Jak wrzesień, to festiwale, przede wszystkim filmowe. Wciąż jeszcze żyjemy projekcjami i werdyktami 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a już wkrótce, 28 września, w tych samych przestrzeniach rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. I o tym właśnie wydarzeniu w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski.

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni Festiwalu Filmowego NNW. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 

– O festiwalu zaczęliśmy rozmawiać wiele miesięcy przed tym, nim się rozpoczął. Chodziły słuchy, że to jest festiwal polityczny, ale okazało się, że on się rozwija w wielu kierunkach, że chodzi nie tylko o taką walkę o wolność na placu boju, ale także o równouprawnienie kobiet i inne rzeczy – mówi o swoich pierwszych wrażeniach Bożenna Intrator, mieszkająca w USA scenarzystka, producentka, autorka sztuk teatralnych, przewodnicząca jury filmów fabularnych ubiegłorocznego MFFNNW, która w tym roku poprowadzi masterclass w ramach Akademii Filmowej NNW. – Okazało się, że ten festiwal rozwija się w różnych kierunkach i jest coraz więcej filmów, które dotyczą wolności w bardzo uniwersalnym tego słowa znaczeniu. Np. w 2021 roku był szwajcarski film o kobietach walczących o swoje prawa w Szwajcarii i Niemczech, był też przepiękny film dotyczący wyzwolenia Aborygenów w Australii. A wygrała wspaniała, nominowana do Oscara "Aida", której bohaterką jest kobieta – wskazuje.

– Historia zawsze była bardzo ważna w moim życiu: być może bierze się to stąd, że wywodzę się z gór i jestem góralem 100-procentowym. Mój dziadek, Jerzy Probosz, pisarz i poeta, laureat Wawrzyńca Akademickiego Polskiej Akademii Literatury, w 1939 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Dachau, gdzie został zamordowany w 1942 roku. Osierocił dziewięcioro dzieci, w tym mojego 10-letniego wtedy tatę – opowiada mieszkający w Los Angeles polski aktor i reżyser Marek Probosz. W tym roku jest on członkiem jury konkursu filmów fabularnych FFNNW. – W domu często się mówiło o tym, co się wtedy wydarzyło. Mojemu tacie brakowało ojca: został wyrwany w sposób najbardziej brutalny, jaki można sobie tylko wyobrazić, cała jego twórczość została spalona. To był rok 1939, a więc rok po tym, jak otrzymał nagrodę i był na czarnej liście właśnie za to, że był polskim poetą, patriotą, a więc Polakiem, który miał jakiś wpływ na to, jak ludzie myślą w jego wsi w Beskidach – tłumaczy.

– Dziadek w czasie aresztowania w ostatniej chwili napisał na zwitku bardzo ważne słowa, które się stały mottem mojego życia. Ten zwitek rzucił w śnieg, mój tata go znalazł i przekazał dalej. Dziadek napisał tak: "Życzę Ci z serca mocy/Abyś co dzień i w nocy/Wytrwał, wytrwał, wytrwał/Choćbyś miał ziemskie ciało w proch spalić/Musisz ducha ocalić". Więc ja jestem z tych słów ulepiony, z tej historycznej rodzinnej przeszłości – wskazuje Marek Probosz. – Ryszard Bugajski wysłał mi do Santa Monica scenariusz "Śmierci rotmistrza Pileckiego", pisząc "Znalazłem dla Ciebie idealny scenariusz, mam nadzieję, że nie powiesz NIE". I kiedy przeczytałem ten scenariusz, to po prostu spadłem z krzesła. W 2006 roku była premiera i do dzisiaj, 16 lat!, jeżdżę z tym filmem, który światową premierę miał w Los Angeles na Bulwarze Zachodzącego Słońca - dodaje.


Posłuchaj

49:16
XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Bożenna Intrator (scenarzystka, producentka, autorka sztuk teatralnych, przewodnicząca jury filmów fabularnych MFFNNW 2021, poprowadzi masterclass w ramach Akademii Filmowej NNW 2022), Marek Probosz (aktor, reżyser, członek jury konkursu filmów fabularnych FFNNW 2022)
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane