Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - od źródeł do współczesności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - od źródeł do współczesności
Plakat wydarzeniaFoto: mat. pras.

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.

  • Po raz 41. chóry z całego świata zaprezentują się na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
  • Festiwal odbywa się od 1982 roku i jest pierwszą na świecie imprezą prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.
  • Podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry różnej narodowości i wyznania.

Dzieła wielkich twórców

Mikołaj Buszko mówił, że pandemia, a potem również wojna na Ukrainie zdecydowanie wpłynęły na listę uczestników tegorocznego festiwalu. - Większość chórów w czasie pandemii przestała istnieć. Kiedy wybuchła wojna, to na Ukrainie chóry właściwie zakończyły działalność, może z wyjątkiem tych zawodowych i parafialnych. Na festiwalu jednak zabrzmi muzyka rosyjska w wykonaniu chórów z 11 krajów. Należy rozróżnić dzieła wielkich twórców kultury muzycznej od tego, co obecnie dzieje się w Rosji - podkreślił.

Chór Concordia - reprezentanci wolnej Białorusi

Na festiwalu wystąpi również białoruski chór Concordia. - To bardzo dobry zespół, który przez wiele pracował na Białorusi, chórzyści i dyrygentka wyemigrowali z tego kraju. Od kilku lat są w Polsce, pracują w Warszawie i jak mówią, reprezentują wolną Białoruś. W repertuarze mają pieśni Moniuszki, a także utwory białoruskich autorów - mówił gość Dwójki.

Posłuchaj

9:50
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - od źródeł do współczesności (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie - a więc chóry amatorskie i zawodowe, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1982 roku.

Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Mikołaj Buszko (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 16.30

mo

Polecane