Energia ludzkiego ciała. Czy możemy ją wykorzystać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Energia ludzkiego ciała. Czy możemy ją wykorzystać?
Biotyczne baterie można wykonać z pigmentów warzyw, owoców i mikroorganizmówFoto: shuterstock/ING Studio1985

– Ludzkie ciało wydziela energię w zakresie podczerwieni – jest to ciepło. Niestety, jeszcze nie wymyślono sposobu na jego efektywne wykorzystanie – mówiła w Trójce Karolina Kmieć, fizyk z Centrum Nauki Kopernik.

Pozyskiwanie energii może nam się wydawać bardzo skomplikowanym i żmudnym procesem. Nic bardziej mylnego! Nauka udowadnia, że energia nas otacza, a nawet sami możemy ją przekazywać dalej. Wystarczy np. ziemniak. – Mam go ze sobą, także cytryny, grejpfruty oraz miedziane monety i ocynkowane blaszki. Z tego wszystkiego można zrobić baterię. Dzięki wodzie zawartej w ziemniaku oraz sokom z cytrusów, interakcje, które zajdą na powierzchni metali sprawią, że powstaną dwie elektrody, a cały układ stworzy ogniwo, z którego możemy czerpać prąd elektryczny – tłumaczyła Karolina Kmieć.

Do stworzonego w ten sposób układu udało się podłączyć diodę: – Świeci na czerwono – potwierdził Karol Gnat. Zestaw z czterech połówek ziemniaków daje napięcie 3,5 V. – Jednak aby stworzyć w ten sposób baterię do laptopa, potrzebowalibyśmy około 40 ton ziemniaków – stwierdziła jego rozmówczyni.

Przeczytaj także


Człowiek w 90 proc. składa się z wody. Co ciekawe w nasze organizmy emitują również fale elektromagnetyczne. W takim razie czy możemy naładować sobą telefon lub zaświecić żarówkę?  Ludzkie ciało wydziela energię w zakresie podczerwieni – jest to ciepło. Niestety, jeszcze nie wymyślono sposobu na jego efektywne wykorzystanie  podkreśliła Karolina Kmieć.

Posłuchaj

3:57
Karolina Kmieć, fizyk z Centrum Nauki Kopernik o wykorzystaniu różnych źródeł energii. Część 1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:17
Karolina Kmieć, fizyk z Centrum Nauki Kopernik o wykorzystaniu różnych źródeł energii. Część 2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Karolina Kmieć (fizyk z Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 21.09.2022
Godziny emisji: 7.50, 8.09

mo/mk

Polecane