Romana Skatulska-Krawczyk. Kobieta ze spadochronem [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Romana Skatulska-Krawczyk. Kobieta ze spadochronem [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Mało kto może przebić osiągnięcia Romany Skatulskiej-Krawczyk w skokach spadochronowych Foto: Shutterstock.com/Marcel Gunnink

Romana Skatulska-Krawczyk urodziła się w 1935 roku. Jest spadochroniarką, instruktorem spadochronowym, zawodniczką Aeroklubu Warszawskiego, reprezentantką Polski w spadochroniarstwie.

Skakanie ze spadochronem rozpoczęła w 1953 roku. Szybko osiągnęła sukcesy: w 1956 roku została pierwszą spadochronową mistrzynią Polski, rok później zdobyła wicemistrzostwo. 16 marca 1957 roku wraz z Marią Wojtkowską jako pierwsze kobiety w Polsce otrzymały tytuły mistrzyń sportu w spadochroniarstwie.

Rekordzistka

W ciągu swojej spadochroniarskiej kariery ustanowiła dziewięć rekordów Polski, z których dwa zostały uznane za rekordy świata, uczestniczyła w ustanawianiu kobiecych rekordów grupowych w celności lądowania i skoków z dużych wysokości. Jako członkini spadochronowej kadry narodowej startowała w wielu zawodach.


Przeczytaj także:


Uczestniczyła także w wielu pokazach lotniczych np. 8 września 1957 roku na lotnisku Warszawa-Babice, podczas Święta Lotnictwa Polskiego, wraz z Antoniną Chmielarczyk i Ryszardem Kosiną wykonali skok z wysokości 1300 m z opóźnieniem 15 s. 

Instruktorka

Wyszkoliła wielu skoczków spadochronowych, jest wzorem dla wielu młodych spadochroniarzy. Teraz jest już na emeryturze, część swoich dyplomów przekazała do Aeroklubu Warszawskiego. W reportażu Joanny Bogusławskiej opowiada, czym dla niej było spadochroniarstwo.


Posłuchaj

21:55
"Zawsze w powietrzu" – reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Zawsze w powietrzu"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 22.11

Polecane