Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?
Amerykanie i Brytyjczycy - więcej podobieństw czy różnic?Foto: Shutterstock.com/A StockStudio

– Nasz akcent od razu zdradza, gdzie mieszkamy. Wiele lat temu, kiedy uczyłem się języka angielskiego, zauważyłem, że Amerykanie dobrze nas rozumieją, nawet jeśli popełniamy jakieś błędy. Doceniają, że staramy się mówić w ich języku. Brytyjczycy są bardziej powściągliwi – mówił w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.

Amerykanów i Brytyjczyków, mimo wspólnego języka, dość dużo dzieli. Przyczyn sporów można szukać w czasach amerykańskiej wojny o niepodległość. Z biegiem czasu zaowocowała ona wzrostem wzajemnej nieufności. Co łączy, a co dzieli Amerykanów i Brytyjczyków oraz gdzie znajdują wspólny język?

Muzyczne związki amerykańsko-brytyjskie

Tadeusz Szmelter, dziennikarz muzyczny z Chicago, wiele lat mieszkał w Londynie, potem przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Opowiedział nam o zależnościach między muzyką amerykańską i brytyjską. – Amerykańscy artyści zdobywali sławę i uznanie na Wyspach Brytyjskich. Jimi Hendrix, Muddy Waters czy Buddy Guy to nauczyciele tak wspaniałych gitarzystów jak Jimmy Page i Eric Clapton. Brytyjczycy również robili karierę w Stanach Zjednoczonych, choćby Dave Holland, świetny muzyk jazzowy, który grał z Milesem Davisem – mówił.

– W moim odczuciu Ameryka to energia, emocje, spontaniczność. Brytyjczycy to rezerwa, ale i podziw oraz szacunek w obliczu śmierci królowej Elżbiety II, także wspomnienia, które pozostały nam wszystkim – dodał dziennikarz. 


Posłuchaj

5:33
Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szacunek dla zmarłej królowej Elżbiety II

Jan Pachlowski mówił o szacunku, jakim Amerykanie darzą zmarłą Elżbietę II. Podkreślił, że po śmierci monarchini flagi w USA zostały opuszczone do połowy masztów. – Dotyczy to również placówek dyplomatycznych USA na całym świecie. Taką dyrektywę od razu po śmierci królowej wydał prezydent Joe Biden, który wraz z pierwszą damą reprezentuje Stany Zjednoczone na dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych – powiedział korespondent Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Goście: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), Tadeusz Szmelter (dziennikarz muzyczny z Chicago)
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 7.21

mo/mk

Polecane