"Podróż w przeszłość". Zrozumieć rodzinną historię [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Podróż w przeszłość". Zrozumieć rodzinną historię [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Przyjaciele ojca, żołnierza AK, mówili na niego Szczęściarz, odnosząc się do niezliczonych sytuacji, kiedy udało mi się uniknąć śmierci (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Elzbieta Sekowska

Poniedziałek to dla Wielkiej Brytanii dzień wielkiej żałoby i pogrzebu królowej Elżbiety II. W ten znaczący czas proponujemy spojrzenie na wielką historię oczami jednostki. 

To opowieść o Polaku urodzonym w Anglii, który poznaje losy swoich polskich przodków. Pracownik naukowy angielskiego uniwersytetu, umysł ścisły, rozmiłowany w polskiej historii. Dzięki stypendium z Fundacji im. Winstona Churchilla, która finansuje najrozmaitsze warte realizacji projekty ludzi z całego świata, przyjechał do Polski odkryć historię swojej rodziny i doszukał się rzeczy niezwykłych… Po powrocie do Anglii musiał zdać relację z tego, co ustalił. 

Ojciec bohatera reportażu był żołnierzem polskiego ruchu oporu. Jego macocha i przyrodnia siostra musiały ukrywać się podczas II wojny światowej ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. 

Przeczytaj także:

Wykładowca fizyki na Uniwersytecie w Durham przyjechał do Polski, starając się poznać historię, która doprowadziła rodziców do zamieszkania w Yorkshire. Stało się to w ramach jego projektu "Przeżyć w Warszawie 1939-1945: Nieopowiedziane historie okupacji i getta". W reportażu mówi między innymi o tym, co udało mu się odkryć.

Posłuchaj

18:54
"Podróż w przeszłość" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Podróż w przeszłość"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 22.10

Polecane