Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. O inwestycji myślano od stuleci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. O inwestycji myślano od stuleci
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, 17 września 2022 roku w miejscowości SkowronkiFoto: PAP/Adam Warżawa

Idea wybudowania kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest najnowszym pomysłem. Zamiar wybudowania takiej drogi pojawił się już w… XVI wieku. – Zarówno król Stefan Batory, jak i inni nasi królowie, ale również Fryderyk Pruski planowali to przejście. Wizjoner, budowniczy portu gdyńskiego Eugeniusz Kwiatkowski. To się ziściło – mówi Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

W sobotę 17 września otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. To nowa droga wodna, łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. minister oraz wiceminister infrastruktury Andrzej Adamczyk, oraz wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

 – Największym wyzwaniem była praca na Zatoce Gdańskiej i na Zalewie Wiślanym. Ze względu na warunki atmosferyczne praca mozolnie się posuwała. Neptun niechętnie oddawał obszar, ale prawie go zdobyliśmy – przyznaje Mariusz Janczewski, kierownik budowy. 

Żegluga niezależna od Rosji

Od niedzieli kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku. 

Przeczytaj także:

Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę - dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów. Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości. Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac i pogłębieniu toru wodnego do samego portu w Elblągu, będą do niego mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów. 


Posłuchaj

3:37
Przekop Mierzei Wiślanej. Pomysł, który czekał setki lat na realizację (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyjątkowy koncert

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz w dniu oficjalnego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej Telewizja Polska organizuje w Elblągu koncert "Wierzę w lepszy świat". Wystąpią m.in. Janusz Radek, Katarzyna Cerekwicka, Kasia Moś, Krzysztof Kiljański, Marek Piekarczyk, Maryla Rodowicz, Natalia Sikora, Piotr Cugowski, Ryszard Rynkowski i Tadeusz Seibert, a towarzyszyć im będzie orkiestra Kukla Band pod batutą Zygmunta Kukli. W programie koncertu znalazło się wiele polskich przebojów, między innymi: "Nie pytaj o Polskę", "Dziwny jest ten świat", "Biały krzyż", "Wznieś serce nad zło", "Biała flaga", "Mój jest ten kawałek podłogi", czy tytułowy "Wierzę w lepszy świat". Publiczność usłyszy utwory we współczesnych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę – wydanie specjalne
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 17.09.2022
Godzina emisji: 6.52

IAR/gs

Polecane