Mazowiecka mantra Michała Barańskiego. Nowa płyta cenionego kontrabasisty

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Mazowiecka mantra Michała Barańskiego. Nowa płyta cenionego kontrabasisty
Michał Barański podczas jednego ze swoich koncertówFoto: PAP/Marcin Obara

16 września ukazuje się nowa płyta Michała Barańskiego "Masovian Mantra". – W tym roku mogę wreszcie w pełni pokazać swój projekt. Jestem pozytywnie zaskoczony efektami – powiedział muzyk w 100. wydaniu "Serdecznych dźwięków".

Płyta jest elementem serii "Polish Jazz".  To wielki zaszczyt być w jednym katalogu ze Zbigniewem Namysłowskim czy Tomaszem Stańko  mówi Michał Barański.

Mazurek na cześć Zbigniewa Namysłowskiego

W Trójkowej audycji wybitny polski kontrabasista opowiada o nowym wydawnictwie i motywach, które kierowały nim przy tworzeniu albumu.  Postać Zbigniewa Namysłowskiego, który odszedł w tym roku, jest dla mnie wielką inspiracją. Na płycie, w ostatnim utworze "My Mazurka", jest część inspirowana jego twórczością, dlatego postanowiłem zadedykować mu tę kompozycję  wspomina muzyk.

Kontrabasowe wyzwanie

Rozmówca Mateusza Krautwursta zaznacza, że granie na kontrabasie jest dość kontuzjogenne.  Ten instrument wymaga tężyzny fizycznej, mnóstwa siły i wytrzymałości wszystkich mięśni. To nie lada wyzwanie, szczególnie przy grze w szybkim tempie. Kontrabasiści są dosyć zajętymi muzykami, ponieważ często wynajmuje się ich jako muzyków sesyjnych. Koncertów i tras jest bardzo dużo  podkreśla Michał Barański.Kontrabas i basówka

Gość Trójki gra również na gitarze basowej, ale ten instrument schodzi ostatnio w jego twórczość na dalszy plan. – Bardziej ciągnie mnie do kontrabasu. Era muzyki fusion lat 80. odchodzi, a basówka spełnia inną rolę, kieruje się w stronę elektroniki. Połączenie muzyki elektronicznej z jazzem to nowe fusion  dodaje. 


Lista utworów:

 1. Michał Barański  "Masovian Mantra"
 2. Zbigniew Namysłowski  "Powinnowaci"
 3. Kuba Badach  "Cześć"
 4. Michał Barański  "Leciały Zurazie"
 5. Kuba Badach  "Masz przewrócone w głowie"
 6. Aga Zaryan  "Miłość"
 7. Michał Barański  "Itzhak of Opoczno"

Posłuchaj

48:32
Michał Barański o swojej nowej płycie "Masovian Mantra" (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Barański  Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88) [Official Video] / Polish Jazz

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Michał Barański (kontrabasista) 
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 23.10

kt/mk

Polecane