Niechlubny ranking. Łódź w pierwszej dziesiątce najbardziej zakorkowanych miast świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niechlubny ranking. Łódź w pierwszej dziesiątce najbardziej zakorkowanych miast świata
Polskie miasta grzęzną w korkach. Odzwierciedla to międzynarodowy ranking Foto: shutterstock/Slava Dumchev

Polskie miasta znalazły się w ogólnoświatowym rankingu "najbardziej zakorkowanych miast". W tym niechlubnym zestawieniu wysokie miejsca zajęły m.in. Łódź, Warszawa czy Poznań.

103 godziny spędzone w łódzkich korkach rocznie to około 20 minut dziennie. Możliwe? W Łodzi jak najbardziej. To właśnie dzięki takim statystykom miasto uplasowało się na 7. miejscu w rankingu brytyjskiej firmy zajmującej się ubezpieczeniami pojazdów i kierowców. Prezentuje ona najbardziej zakorkowane miasta świata. Łódź wyprzedzają w rankingu tylko Stambuł, Bogota, Mumbai, Bukareszt, Bengaluru i New Delhi. 

Dwa parametry

Brytyjscy analitycy wzięli pod uwagę dwie wartości: roczny czas spędzony przez kierowców z danego miasta w korkach oraz procent ulic z tego miasta, jakie są zakorkowane w godzinach szczytu. W Łodzi lista takich ulic jest długa, tym bardziej, że zatory tworzą się na sąsiednich ulicach. Efekt? Analitycy wyliczyli, że aż 45 proc. łódzkich ulic korkuje się w godzinach szczytu. 

Lepsze planowanie

Prof. Remigiusz Kozłowski z Katedry Logistyki Uniwersytetu Łódzkiego dostrzega, że remonty sąsiadujących ze sobą ulic kumulują problemy w przemieszczaniu się po mieście. – Remonty robione są chaotycznie. Należałoby je rozłożyć w czasie, nie kumulować tak dużej liczny prac jednocześnie. Trzeba również planować remonty łącznie z objazdami w taki sposób, by zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców – podkreśla naukowiec.

Komunikacja miejska również stoi

Z kolei Jarosław Kostrzewa z grupy Zmotoryzowani Łodzianie zaznacza, że nie tylko kierowcy denerwują się, stojąc w korkach. – W tych korkach stoi również komunikacja miejska, czas tracą również pasażerowie – mówi społecznik.


Przeczytaj także:


Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, za nią uplasowały się Kraków zajmujący w rankingu 11. miejsce, Wrocław (14. miejsce), Warszawa z Poznaniem (19. miejsce) i Szczecin (23. miejsce).


Posłuchaj

3:36
Łódź w pierwszej dziesiątce najbardziej zakorkowanych miast świata (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Damian Grosicki (Radio Łódź)
Data emisji: 16.09.2022
Godzina emisji: 6.41

Polecane