"Hołd oddany Polakom". Dyrektor przedstawicielstwa KE o orędziu von der Leyen

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Hołd oddany Polakom". Dyrektor przedstawicielstwa KE o orędziu von der Leyen
Gość Programu 3 Polskiego Radia zwróciła uwagę na "hołd złożony Polkom i Polakom" przez ursulę von der LeyenFoto: FREDERICK FLORIN/AFP/East News

– To był hołd ze strony Komisji Europejskiej oddany wszystkim Polkom i Polakom, którzy pomagali, ale także władzom lokalnym, regionalnym i rządowym – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Marzenna Guz-Vetter, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, komentując wystąpienie szefowej KE Ursuli von der Leyen poświęcone stanowi Unii Europejskiej.

Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła podczas wygłaszania w Parlamencie Europejskim orędzia o stanie Unii Europejskiej, że Europa musi wyciągnąć wnioski z wojny na Ukrainie.  Powinniśmy byli słuchać tych, którzy znają Putina, mieli z nim do czynienia w przeszłości. Anny Politkowskiej i tych wszystkich rosyjskich dziennikarzy, którzy obnażali przestępstwa i którzy zapłacili za to najwyższą cenę. Naszych przyjaciół na Ukrainie, w Mołdawii, Gruzji, opozycjonistów z Białorusi. Powinniśmy byli posłuchać głosów podnoszonych wewnątrz naszej Unii: w Polsce, w państwach bałtyckich oraz w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Głosy te mówiły nam od lat, że Putin się nie zatrzyma  powiedziała Ursula von der Leyen. 

 Komisja Europejska stara się być zawsze bardzo dyplomatyczna, nie chce wskazywać palcem, o jakie państwa chodzi i kto się mylił  powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Marzenna Guz-Vetter, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.  Wszyscy, którzy czytają gazety i są obeznani z polityką, wiedzą, że tymi, którzy się mylili, były największe państwa członkowskie UE, w szczególności Niemcy i Francja  zaznaczyła.

Hołd dla zaangażowanych w pomoc

Gość "Trójkowego komentarza dnia" zaznaczyła, że w wystąpieniu Ursuli von der Leyen, w kontekście pomocy uchodźcom, pojawił się także polski akcent. – Gośćmi honorowymi jej wystąpienia były dwie warszawianki: Magdalena Morawik i Agnieszka Anikin. To są dwie wolontariuszki, które pod koniec lutego spontanicznie zorganizowały pomoc dla uchodźców na Dworcu Centralnym w Warszawie, w którą w końcu zaangażowało się kilka tysięcy osób i stu koordynatorów  przypomniała.

Dodała, że Magdalena Morawik "dalej działa na rzecz ludzi dotkniętych wojną, ale już na wschodzie Ukrainy i tam się włączyła w działanie organizacji pozarządowych".  To był emocjonalny moment, ale to był to też hołd ze strony KE oddany wszystkim Polkom i Polakom, którzy pomagali, ale także władzom lokalnym, regionalnym i rządowym  podkreśliła Marzenna Guz-Vetter.


Posłuchaj

9:33
Marzenna Guz-Vetter ocenia wystąpienie Ursuli von der Leyen w PE (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marzenna Guz-Vetter (dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce)
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 18.13

PAP/mbl

Polecane