Ponad sto filmów. Ruszył festiwal filmowy w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponad sto filmów. Ruszył festiwal filmowy w Gdyni
Aktor Tomasz Schuchardt (L) podczas otwarcia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, 12 września w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

– Mamy bardzo mocny rok festiwalowy. We wszystkich sekcjach jest więcej filmów niż w roku ubiegłym – mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

  • Pierwsze festiwalowe seansy filmowe za nami. Co widzieli już widzowie?
  • Dla kogo Złote Lwy – jakie filmy rywalizują w Gdyni o główną nagrodę?
  • Festiwal w Gdańsku, festiwal w Gdyni. Historia wydarzenia. 

Odbywający się każdego lata w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to największe święto polskiego kina, podczas którego prezentowane są najnowsze produkcje, rywalizujące o prestiżową statuetkę Złotych Lwów. W tym roku w konkursie głównym znalazło się aż 20 filmów.

"Orzeł. Ostatni patrol"

Tegorocznym filmem otwarcia jest "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. To historia ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego, którego portem macierzystym była właśnie Gdynia.

Film, jak większość obrazów prezentowanych na festiwalu, tutaj właśnie ma swoją premierę, ale możliwość zaprezentowania się podczas uroczystej gali ma specjalny wydźwięk. – To ogromny zaszczyt, otwierać 47. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni – podkreśla Rafał Zawierucha, aktor wcielający się w "Orle" w rolę kadeta Klopsa. 

ORZEŁ. OSTATNI PATROL - oficjalny zwiastun/KinoSwiatPL

Ponad setka filmów

Jak zaznacza Tomasz Kolankiewicz, w tym roku program wydarzenia szczególnie zachęca do wzięcia w nim udziału. – Mamy bardzo mocny rok festiwalowy. We wszystkich sekcjach jest więcej filmów niż w roku ubiegłym. Próbowaliśmy policzyć, ile filmów będzie zaprezentowanych w tym roku. Jest ich bardzo dużo, grupo ponad setka. Wiem, co mówię, bo dzisiaj pierwszą projekcję zaczynaliśmy o godz. 8.15 – zwraca uwagę dyrektor artystyczny festiwalu.

 Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:06
Ruszył 47. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Do obejrzenia jest ponad setka filmów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Dla kogo Złote Lwy?

"Orzeł. Ostatni patrol" jest jedną z produkcji nominowanych do Złotych Lwów. Oprócz niego w konkursie głównym zaprezentowane zostaną m.in.: "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego, "Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej, "Johnny" Daniela Jaroszka, "Zadra" Grzegorza Mołdy, "Apokawixa" Xawerego Żuławskiego, "Broad Peak" Leszka Dawida, "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Filip" Michała Kwiecińskiego i "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego.

Szansę na główną nagrodę mają także: "Iluzja" Marty Minorowicz, "Strzępy" Beaty Dzianowicz, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Infinite Storm" Małgorzaty Szumowskiej, "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Orlęta. Grodno '39" Krzysztofa Łukaszewicza, "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej", "Śubuk" Jacka Lusińskiego i "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego.

47. FPFF: Spot Konkursu Głównego/FPFFGdynia

Historia festiwalu, historia polskiego kina

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1974 roku w… Gdańsku. Od 1987 roku impreza odbywa się w Gdyni. W tym roku poniekąd wracamy do czasów gdańskich, za sprawą 40. rocznicy festiwalu, który z powodu stanu wojennego, się nie odbył. 

– Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – tutaj wracamy do wydarzeń sprzed 40 lat, do czasów stanu wojennego, kiedy festiwal w Gdańsku nie mógł się odbyć. Część filmów nigdy na festiwal nie wróciła. My w Gdyni te filmy przywracamy do życia festiwalowego – mówi Tomasz Kolankiewicz. 

W tej kategorii rywalizuje 8 produkcji. Najlepszy otrzyma Cegłę. – Jak mogą państwo pamiętać, Cegłę z rąk dziennikarzy w Gdańsku w 1977 roku otrzymał Andrzej Wajda za "Człowieka z marmuru". Była to odpowiedź środowiska dziennikarskiego na manipulowanie i wpływanie na werdykt jury przez ówczesnego szefa kinematografii Janusza Wilhelmiego – przypominał Paweł Turski.  


Posłuchaj

3:49
Filmowe powroty po latach, czyli Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gdynia miasto odmienione

Otwierając festiwal w poniedziałkowy wieczór, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział, że dzięki wydarzeniu miasto zostało przyjęte przez UNESCO do sieci miast kreatywnych, jako miasto filmu. W gronie tym znalazło się m.in. francuskie Cannes. 

Program sieci miast kreatywnych wspiera współpracę między miastami, regionami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej.

W tym tygodniu przed nami jeszcze prawie 500 pokazów filmowych w 13 salach. 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do soboty. Wtedy poznamy zdobywców najważniejszych filmowych nagród w Polsce. Trójka jest patronem medialnym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Pora na TrójkęTrójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr FiranKatarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 06.16, 12.34

kt/pap/iar/gs

Polecane