Królowa Elżbieta II - podsumowanie 70 lat panowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Królowa Elżbieta II - podsumowanie 70 lat panowania
Procesja z trumną królowej Elżbiety IIFoto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Wraz z królową Elżbietą II odeszła pewna epoka. Podczas jej długoletniego panowania nieodwracalnie zmieniły się społeczeństwa, obyczaje, a także polityka międzynarodowa. Jaką drogą Wielka Brytania podąży po śmierci monarchini? Jakim królem okaże się Karol III? Jakie problemy napotka nowy władca? 

8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Tron objęła 6 lutego 1952 roku. Gdy zaczynała panowanie, w Stanach Zjednoczonych prezydentem był Harry Truman, a w Polsce – Bolesław Bierut. W ciągu siedmiu dekad jej rządów w fotelu na Downing Street zasiadło 15 premierów.

Postać, która scaliła monarchię

Królowa Elżbieta zadziwiająco dobrze przeprowadziła monarchię przez okres rozpadu brytyjskiego imperium i spowodowała, że monarchia stała się symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa, czyli Anglii, Szkocji, Walii i tych mieszkańców Irlandii Północnej, którzy uważali ją za swoją królową. 

Do zasług królowej Elżbiety niewątpliwie zaliczyć należy wzrost popularności rodziny królewskiej, wyraźnie zauważalny w ostatnich latach. Jak zaznaczają eksperci, w latach 80. i 90. monarchia brytyjska przeżywała kryzys wizerunkowy związany z licznymi skandalami dotyczącymi dzieci królowej Elżbiety. Kulminacją była tragiczna śmierć księżnej Diany

Książę Harry, królowa Elżbieta II i książę Karol, fot. PAP/EPA/IAN STEWART Książę Harry, królowa Elżbieta II i książę Karol, fot. PAP/EPA/IAN STEWART

Między historią a współczesnością

– Była pomostem, który łączył teraźniejszość z historią. Brytyjczycy patrzyli na królową i widzieli tysiąc lat prawie nieprzerwanej monarchii, tych wszystkich władców, których krew i geny w swoich żyłach ona miała – mówiła w Trójce dr Wioletta Wilk-Turska tuż po podaniu informacji o śmierci królowej. 

Posłuchaj

47:06
Panowanie Elżbiety II – czas przemian społecznych (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podobny pogląd prezentuje dr Wojciech Lewandowski – Królowa łączy w sobie tradycję i pewne formy nowoczesności. Nowoczesnością była już sama koronacja, która była transmitowana. Tutaj książę Filip miał bardzo duży wpływ na przekonanie królowej, żeby skorzystać z mediów i pozwolić wejść telewizji w życie rodziny królewskiej, z którego nigdy już ona nie wyszła – przyznaje gość "Klubu Trójki". 

The Queen’s Coronation | Elizabeth: The Unseen Queen - BBC/BBC

Śmierć królowej a trwanie monarchii

Brytyjczycy żegnają królową tłumnie mimo jednostajnie padającego deszczu. – Są rzeczy, do których nie da się przygotować. Tej pierwszej nocy widziałem dużo takiego oszołomienia – opowiada Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia. 

Ale pożegnaniu królowej towarzyszy też pewne oczekiwanie. – To nadzieja na kontynuację i to są bardzo pozytywne emocje. To poczucie stabilizacji, jakie niesie za sobą monarchia, jest czymś niezwykłym – mówi dr Wioletta Wilk-Turska. Ta radość jest obecna pomimo pewnego rozczarowania postawą Karola w latach wcześniejszych. Zmiana w postrzeganiu księcia zaczęła się od jego ślubu z Camillą Parker Bowles. 

King Charles III makes first address to the UK as sovereign @BBC News - BBC/BBC

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr Wioletta Wilk-Turska (ekspert ds.monarchii brytyjskiej), dr Wojciech Lewandowski (ekspert ds. brytyjskich), Dariusz Bohatkiewicz (korespondent TVP w Londynie), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)
Data emisji: 13.09.2022
Godzina emisji: 21.10

gs

Polecane