Nowość na kanale "Radiobook": "Księżna de Clèves" Marii de la Fayette

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Księżna de Clèves" Marii de la Fayette
Nowość na kanale "Radiobook": "Księżna de Clèves" Marii de La Fayette. Foto: Polskie Radio

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy do zasobów literatury francuskiej i proponujemy powieść "Księżna de Clèves", autorstwa Marii de la Fayette.

Autorka, to tworząca w II połowie XVII wieku, pochodząca z zamożnej rodziny szlacheckiej, przedstawicielka francuskiej literatury baroku. "Księżna de Clèves" uznawana jest za pierwowzór powieści psychologicznej poświęconej romansowi kobiety zamężnej.

XVI-wieczna Francja. Nastoletnia panna de Chartes przybywa na dwór królewski i od razu budzi zainteresowanie hrabiego i księcia. Nie odwzajemnia uczuć żadnego, ale ostatecznie wychodzi za księcia, którego nie kocha. Matce przyrzeka, że będzie wierna mężowi. Problem pojawia się, gdy zakochuje się w innym księciu.
Książka po raz pierwszy została wydana anonimowo w roku 1678, z miejsca zyskując entuzjastyczne przyjęcie i odnosząc wielki sukces czytelniczy.

Powieść czterokrotnie była ekranizowana (między innymi przez Andrzeja Żuławskiego). Ostatnia ekranizacja z roku 2008, dokonana we Francji przez Christophe’a Honoré (pod tytułem „Piękna”) jest komentarzem do krytyki, jakiej obecność powieści do dziś w kanonie lektur szkolnych poddał ówczesny kandydat na prezydenta, Nicolas Sarkozy.
I ten tekst prezentujemy w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który przełożył na polski kilkadziesiąt tytułów kanonu literatury francuskiej.

Audiobook nagrała w studiach Polskiego Radia, w roku 1996, Elżbieta Kijowska, pochodząca z Krakowa aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa.

Projekt "Radiobook" 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Polecane