Nowe źródła surowców energetycznych. Podsumowanie prezydenckiej wizyty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe źródła surowców energetycznych. Podsumowanie prezydenckiej wizyty
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Republiki Senegalu Macky Sall (P) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Dakarze, 8 wrzenia 2022 roku Foto: PAP/Leszek Szymański

– Najbardziej namacalnym konkretem jest porozumienie z Nigerią w sprawie zwiększenia importu gazu. Nigeria jest państwem bardzo bogatym w zasoby naturalne. To duży producent ropy, plasuje się też koło 10 miejsca na świecie, jeśli chodzi o produkcję gazu LNG – przypomina Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

– Gdy mamy kryzys energetyczny w Europie i potrzebne są bardzo pilnie alternatywne źródła surowców, bo od rosyjskich odchodzimy, to kontynent afrykański jest bardzo naturalnym kierunkiem dla Europy. Wizyta prezydenta Dudy nie jest jedyną taką wizytą – zauważa rozmówca Rafała Tomańskiego. Na Czarnym Kontynencie był niedawno kanclerz Scholz, przedstawiciele włoskiego MSZ-u czy przedstawiciele Unii Europejskiej. 

"Prawda sama się nie obroni"

Jednak rozmowy o surowcach energetycznych to nie jedyne, jakie prezydent Andrzej Duda prowadził w Afryce Zachodniej, gdzie odwiedził Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. To także rozmowy o kontekście tego, co się dzieje i skąd się wziął kryzys żywnościowy. – W Afryce częściej słyszy się wersję, że jest on spowodowany przez sankcje zachodnie wobec Rosji, że wojna w Ukrainie wynikła z agresji NATO w stronę Rosji. Ta wersja podkręcana przez rosyjską propagandę bardzo szeroko dociera do odbiorców afrykańskich – dodaje. Polski prezydent i inny przywódcy muszą tę narrację jak najczęściej kontrować, obnażać jej fałsz. – Prawda sama się nie obroni – przypomina Jędrzej Czerep. 

 Czytaj także:

Jak przypomina gość "Świata do trzeciej" wizyta prezydenta Andrzeja Dudy była zaplanowana na 24 lutego tego roku. Została odwołana w ostatniej chwili, w związku z wybuchem wojny. 

W audycji ponadto:

  • Żałoba w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy opłakują królową. Koniec pewnej ery (felieton Adama Dąbrowskiego);
  • Nie żyje Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini na wyspach brytyjskich oraz ostatnie zaprzysiężenie nowej premier Wielkiej Brytanii (gość: dr Krzysztof Winkler); 
  • Zerwanie stosunków dyplomatycznych. Napięcia Albania-Iran (gość: dr Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego Instytut Europy Środkowej);
  • Bieżąca sytuacja na Ukrainie. Co się dzieje w obwodzie chersońskim i charkowskim? (gość: gen. Roman Polko);
  • Referendum o nowej konstytucji w Chile. Czemu ją odrzucono? (gość: Joanna Gocłowska-Bolek, UW);
  • TICAD, ostatnia edycja, japońskie obietnice wsparcia regionu 30 mld USD i tym, że zostały powtórzone te same gwarancje co 6 lat temu przez Tokio. Do tego też ostatnie umorzenie długu afrykańskim państwom przez Chiny (gość: dr hab. Dominik Kopiński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Ogólnej Teorii Ekonomii, Instytut Nauk Ekonomicznych, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii).

Posłuchaj

1:37:13
Podsumowanie prezydenckiej wizyty w Afryce Zachodniej. Bezpieczeństwo energetyczne i walka z rosyjską propagandą (Świat do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 13.06

gs

Polecane