Postawa Europy wobec walczącej Ukrainy. Sellin: tylko niektóre państwa wykazują determinację w udzielaniu wsparcia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits przebywali z wizytą w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W trakcie tego spotkania padła wyraźna deklaracja o możliwości sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni Chmielnicki do Polski. W trakcie audycji postawiono pytanie, czy jest to istotny komunikat dla naszego państwa oraz czy można nadal mówić o dostatecznym politycznym wsparciu Ukrainy przez inne kraje.

– Ważna wizyta (premiera Mateusza Morawieckiego na Ukrainie – przyp. red.) i ważna deklaracja rządu polskiego w kwestii zaostrzenia polityki wizowej wobec obywateli Rosji. Dobrze, że ta inicjatywa ma miejsce – powiedział Andrzej Halicki z PO. Jak dodał, było to ważna inicjatywa również w kwestii "gospodarczej i energetycznej". – Przed nami bardzo trudna zima i Polska jest w trudnej sytuacji – ocenił. Zwrócił uwagę, że Polska jest ambasadorem "głosu i oczekiwań" Ukrainy. W jego ocenie Europa powinna jednak iść o krok dalej i objąć zakazem wizowym wszystkich członków m.in. sfery militarnej w Rosji.

Skala zaangażowania na rzecz Ukrainy

– Choć sankcje nałożone na Rosję są jednomyślnie podejmowane w krajach UE – wszystkie 27 państw się do nich przyłączyło – również Węgry [...], to jednak widać wyraźną różnicę w skali zaangażowania na rzecz Ukrainy i determinacji walki z Rosją między północą Europy a południem Europy, albo północą Europy a południem Europy i Zachodem – powiedział Jarosław Sellin z PiS. Jak zauważył, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje skandynawskie i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z wyjątkiem Węgier, są jednak najgorliwsze w udzielaniu pomocy Ukrainie. Gość Trójki ocenił, że na zachodzie Europy i na południu Europy ten stopień determinacji w udzielaniu pomocy jest dużo większy. – Rów się pogłębia – powiedział.

Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że wspomniana wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie związana jest w jakimś zakresie z postępami ukraińskiej kontrofensywy. – Coraz częściej się dyskutuje o tym: co po wojnie. – Chodzi o to, abyśmy byli aktywni w odbudowie Ukrainy – abyśmy też realizowali swoje interesy – zaakcentował.

"Macron wypowiada się jednoznacznie"

Maciej Gdula z Lewicy podkreślił, że widzi zagrożenie w polityce międzynarodowej, iż Europa będzie postrzegać Ukrainę jako  "jako sojusznika w rozbijaniu UE". Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, dobrze ocenił wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który według niego wypowiada się jednoznacznie i podkreśla poparcie dla Ukrainy oraz prawo narodów do samostanowienia. – Jeśli chodzi o realną pomoc, pewnie byśmy chcieli, aby była lepsza. [...] Zabiegajmy o to w sposób dyplomatyczny, a nie taki, który wywołuje konflikty i konfuzje w UE – skwitował.

Jacek Siewiera z Kancelarii Prezydenta docenił ostatnie sukcesy armii ukraińskiej pod Charkowem. – To są postępy natarcia, które uwidaczniają wyczerpanie się, przynajmniej czasowe, zasobów rosyjskich do obrony. Natomiast ten obszar, w którym Federacja Rosyjska środków nie wyczerpała w swojej ofensywie, to są środki polityczne i ekonomiczne w nacisku na Zachód – powiedział.

Jak zauważył, Putin zdaje sobie sprawę, że nadal ma możliwości "oddziaływania" na państwa UE, prowadzenia gry "na rozłam" i używania środków nacisku, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej zimy. – Stąd też wykorzystanie każdej synergii, takiej np. jak zasoby tego wielkiego państwa, jakim jest Ukraina – zasobów węgla czy zasobów nadwyżki energetycznej z elektrowni atomowej w obwodzie chmielnickim – mają ogromne znaczenie – zauważył. Jak podkreślił, "wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie zmierza właśnie do wykorzystania tych synergii".


Posłuchaj

51:42
Andrzej Halicki (PO), Jarosław Sellin (PiS), Maciej Gdula (lewica), Andrzej Siewiera (Kancelaria Prezydenta) o postawie Europy o postawie Europy wobec walczącej Ukrainy (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Andrzej Halicki (PO), Jarosław Sellin (PiS), Maciej Gdula (Lewica), Andrzej Siewiera (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 9.06

es/pr


Polecane