Prezes Związku Banków Polskich: jest przestrzeń do podnoszenia stóp procentowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W środę 7 września spotkać ma się Rada Polityki Pieniężnej. Eksperci sugerują, że możliwa jest ponowna podwyżka stóp procentowych. W rozmowie z Polskim Radiem 24 skomentował to Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich, który stwierdził, że "nie chce spekulować, ale wydaje się, że jest przestrzeń i konieczność podwyższenia stóp procentowych".

Inflacja w sierpniu, według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 16,1 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 roku. To wyższa inflacja, niż lipcowa, która wyniosła 15,6 rok do roku i budziła nadzieję na pewną stabilizację sytuacji inflacyjnej. Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu dla Polskiego Radia 24 komentował to Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wzrosną stopy procentowe? "Banki się nie cieszą"

Gość audycji stwierdził, że obawia się, że w związku ze wzrostem inflacji "jest przestrzeń i konieczność podwyższania stóp procentowych". Na uwagę, że to źle dla kredytobiorców, ale dobrze dla banków, stwierdził, że jest inaczej.

- Dla banków to także jest zła wiadomość. To oznacza, że mamy kłopot z panowaniem nad inflacją, to oznacza, że stopy procentowe są wysokie i mogą się utrzymywać lub jeszcze wzrastać. A to oznacza, że nasi klienci - zarówno indywidualni jak i przedsiębiorcy po prostu mogą mieć kłopoty z regulowanie swoich zobowiązań - mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Wyjaśnił, że to wszystko, ale także problemy z cenami energii i surowców oraz wiele innych aspektów, może prowadzić do kłopotów wielu przedsiębiorstw i wzrostu bezrobocia.

- Wbrew pozorom, wbrew takiemu myśleniu "na pierwszy rzut oka", że banki się cieszą - nie. Banki się nie cieszą - dodał.

Czytaj również:

Posłuchaj

8:39
Krzysztof Pietraszkiewicz o tym inflacji i wzroście stóp procentowych ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich)
Data emisji: 06.09.2022
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Polecane