Muzyka na Szczytach - festiwal z nazwą o dwoistym znaczeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka na Szczytach - festiwal z nazwą o dwoistym znaczeniu
Widok na RysyFoto: Shutterstock.com

- Nie trzeba być wielbicielem gór, żeby wystąpić na naszym festiwalu. Aczkolwiek nie wyobrażam sobie nikogo, kto by odwiedził Zakopane i nie wyjechał zachwycony. Podstawowym wymogiem jest jednak wysoki poziom artystyczny, tak by nazwa "Muzyka na szczytach" miała swoją charakterystyczną dwoistość znaczenia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jakub Sztencel, organizator 14. Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na szczytach".

Z inspiracji Tatrami

Tatry od zawsze stanowiły inspirację dla wielkich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara. Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza postanowiło nawiązać do tej niezwykłej aury artystycznej Zakopanego, organizując Międzynarodowy Festiwal "Muzyka na szczytach".

- Od zarania dziejów Zakopane jest miejscem, do którego ściągają artyści z Polski, ale i ze świata, żeby czerpać natchnienie z majestatu tatrzańskich szczytów - podkreślał Jakub Sztencel.

Sztuka wysoka w górskim anturażu

Jak przekonywał drugi z organizatorów - Rafał Kokot, przez korelację miejsca i tytułu festiwal stanowi idealną okazję do tego, żeby po tzw. wysokim sezonie można było zaprosić do Zakopanego wysokiej klasy artystów.

- W tym roku są to zespoły, które tworzą najznakomitsi artyści scen polskich, znani także poza granicami naszego kraju. Anturaż gór robi natomiast podwójne wrażenie i sprawia, że obcowanie z wysoką sztuką staje się prawdziwą przyjemnością. Liczymy w tym roku na podobnie liczne grono odbiorców, co w ugiegłych latach - wyznał gość Dwójki.

Posłuchaj

13:31
Rozmowa z Jakubem Sztenclem i Rafałem Kokotem, organizatorami 14. Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na szczytach" w Zakopanem (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

14. Międzynarodowy Festiwal "Muzyka na szczytach" w Zakopanem potrwa od 10 do 17 września. Wydarzeniu patronuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Jakub Sztencel i Rafał Kokot (organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka na szczytach")

Data emisji: 7.09.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Polecane