Orkiestra Polskiego Radia otwiera sezon. "Hołd ofiarom z 11 września"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orkiestra Polskiego Radia otwiera sezon. "Hołd  ofiarom z 11 września"
Michał KlauzaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Pamiętamy 11 września 2001 roku, który w pewnym sensie zmienił bieg historii świata. Chcemy w kontemplacyjny sposób oddać hołd tym wydarzeniom - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia, maestro Michał Klauza.

  • 11 września Orkiestra Polskiego Radia zainauguruje sezon artystyczny 2022-2023
  • W programie koncertu znalazły się III Symfonia "Wrześniowa" Wojciecha Kilara oraz IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata" Antonína Dvořáka
  • Swoim koncertem orkiestra postanowiła oddać hołd ofiarom ataku na World Trade Center w Nowym Jorku, do którego doszło w 2001 r.

Choć już w sierpniu Orkiestra Polskiego Radia wystąpiła na 53. Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, to oficjalnie sezon 2022/2023 rozpocznie dopiero w najbliższą niedzielę (11 września).

Wojciech Kilar na rocznicę 11 września

W programie koncertu jest m.in. Symfonia "Wrześniowa" Wojciecha Kilara.

- Wszyscy pamiętamy 11 września 2001 roku, który w pewnym sensie zmienił bieg historii świata. I ponieważ nasz koncert otwarcia sezonu jest dokładnie 11 września, to wyjątkowo w tym roku nie posłuchają Państwo opery, jak to bywało w tradycji Orkiestry Polskiego Radia. Postanowiliśmy w kontemplacyjny sposób oddać hołd tym wydarzeniom - mówił Michał Klauza. - III Symfonia "Wrześniowa" Wojciecha Kilara napisana na rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku wydała nam się najbardziej właściwym utworem - podsumował.

Antonín Dvořák - noc na prerii

Program koncertu uzupełnia utwór Antonína Dvořáka - IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata". - Chcąc zachęcić Państwa żelaznym kanonem literatury muzycznej, zaprezentujemy przepiękną, melodyjną, przepełnioną ciepłem symfonię - wyjaśniał szef Orkiestry Polskiego Radia.

Jak dodał, ilekroć prowadzi muzyków wykonujących ten utwór, zawsze zachwyca go umiejętność stylizacji muzycznej Dvořáka, który "melodie z Półwyspu Bałkańskiego potrafił tak wystylizować, że brzmią one – szczególnie druga część – trochę jak biesiada na prerii nocą przy ognisku z rozgwieżdżonym niebem".

Koncert inaugurujący sezon artystyczny Orkiestry Polskiego Radia odbędzie się w niedzielę, 11 września, o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Michał Klauza (dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia)

Data emisji: 6.09.2022

Godzina emisji: 17.10

mg

Polecane