Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich
Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: shutterstock.com/Mariusz Switulski

- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".

Na Rok Romantyzmu

W Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa 4. Festiwal Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy". Program wpisuje się w założenia ustanowionego przez Sejm Roku Polskiego Romantyzmu.

Jedną z solistek wydarzenia (5.09) będzie Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego. W programie koncertu znalazły się pieśni Szymanowskiego, Karłowicza i Moniuszki oraz Pucciniego, Dvořáka i Lehára.  

Najbardziej obiecujący polski głos

Gabriela Legun to dziś najbardziej obiecujący polski głos. Jest laureatką kilku znaczących konkursów, ale jak zaznacza, nie przychodzi jej to łatwo. - Na konkursach zawsze się bardzo stresuję - przyznała śpiewaczka. - Wiadomo, że wiąże się to z nowymi perspektywami rozwoju i ścieżek zawodowych.

Czas na pieśni

Nasza rozmówczyni ma doświadczenie operowe, tymczasem kameralne wykonawstwo pieśni stawia nieco inne wymagania. - Wykonywanie pieśni jest dla mnie nowe - nie kryła Gabriela Legun. - W pieśniach mogę odzwierciedlić swoją wrażliwość i kolorami głosu podkreślić to, co najważniejsze w pieśniach, czyli emocje.


Posłuchaj

3:59
Rozmowa ze śpiewaczką Gabrielą Legun (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

4. Festiwal romantycznych kompozycji rozpoczął się w piątek 2 września w Warszawie. Podczas kameralnych koncertów w Łazienkach Królewskich brzmią utwory wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu. 

Na pierwszy plan wybija się postać Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, ucznia Józefa Elsnera przynależącego do generacji pierwszych polskich twórców romantycznych (w roku 2022 przypada 215. rocznica jego urodzin i 155. rocznica śmierci). Podczas kompozytorskich studiów u Elsnera nauczyciel ocenił go słynnym wpisem "zdolność niepospolita", zaliczając wraz z Chopinem (słynna ocena "geniusz muzyczny") do najwybitniejszych swoich uczniów, stąd podtytuł tej edycji: Ignacy Feliks Dobrzyński – "zdolność niepospolita".

Program festiwalu służy przypomnieniu spuścizny tej ważnej dla polskiej kultury muzycznej, lecz nadal mało znanej szerszemu kręgowi słuchaczy, postaci. 

Patronem medialnym i współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Przygotował: Juliusz Goniarski 

Data emisji: 5.09.2022

Godzina emisji: 16.50

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

uk

Polecane