Czy na festiwalu w Wenecji poznaliśmy laureata Oscara?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy na festiwalu w Wenecji poznaliśmy laureata Oscara?
Reżyser Darren Aronofsky i odtwórca roli głównej – aktor Brendan Fraser na premierze filmu „Wieloryb”, która odbyła się na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowy w Wenecji – 4 września 2022 roku.Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

- Tytułem, który jak dotąd podbił serca uczestników festiwalu w Wenecji, był najnowszy film Darrena Aronofsky’ego. Tylu zapłakanych osób w kinie jeszcze w życiu nie widziałem - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. 

Człowiek, który zajada się na śmierć

Na festiwal w Wenecji Aronofsky powrócił po sześciu latach od premiery "Matki". - "Wieloryb" to historia mężczyzny, który cierpi na monstrualną otyłość. Zmaga też się z depresją po śmierci ukochanego i mówiąc krótko, zajada się na śmierć - opowiada krytyk filmowy. - Ale przed tym, kiedy najprawdopodobniej odejdzie z tego świata, chce naprawić relacje z nastoletnią córką, której nie widział od lat. W roli głównej występuje Brendan Fraser i w kuluarach mówi się, że to może być zwycięzca przyszłorocznej gali Oscarów. 

Melodramat o kanibalach i gołe plecy Chalameta

Festiwal w Wenecji odbywa się już po raz 70. - I jak magnez przyciąga hollywoodzkich aktorów i hollywoodzkie filmy - mówi gość Czwórki. W tym roku imprezę rozpoczął pokaz "Białego szumu" Noaha Baumbacha z Gretą Gerwig i Adamem Driverem, którzy byli obecni na premierze. - Chwilę później na czerwonym dywanie pojawiła się Cate Blanchett, która w tym roku gra główną rolę w filmie "TÁR", gdzie wciela się w postać Lydii Tár, pierwszej w historii kobiety dyrygentki największej niemieckiej orkiestry. Ale jak dotąd największym wydarzeniem "modowym" w Wenecji były gołe plecy Timothéego Chalameta w czerwonym kombinezonie - dodaje rozmówca Kasi Dydo. Timothée Chalamet pojawił się na festiwalu w ramach promocji filmu "Bones and All" - melodramatu o kanibalach. 

"
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine)

Polska w Wenecji

Polską kinematografię w Wenecji reprezentuje min. Damian Kocur i jego film "Chleb i sól", którego premiera odbędzie się pod koniec tygodnia. - Jest też Jan P. Matuszyński. Twórca „Ostatniej rodziny” i "Żeby nie było śladów" pełni obowiązki jurora w sekcji, która będzie nagradzać najlepsze festiwalowe debiuty. O tym, jak odpowiedzialne jest to zadanie, świadczy wysokość nagrody. To sto tysięcy euro - dodaje Muszyński. 

Zobacz także:

Nie martw się, kochanie - Oficjalny zwiastun | Warner Bros Polska

Dzień z życia krytyka na festiwalu filmowym

Posłuchaj

8:31
Krytyk Łukasz Muszyński o tym, co dzieje się na festiwalu filmowym w Wenecji (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 11.40

kul

Polecane