Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad
Jan PiekłoFoto: PR/JW

- Wojna na Ukrainie może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje - twierdzi b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Gość PR24 stwierdził, że to może się wydarzyć tylko pod warunkiem rozstrzygnięć na Kremlu, czyli odsunięcia Władimira Putina od władzy. - Moim zdaniem Rosji grozi rozpad. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał dyplomata.

Trwa 193. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po ponad pół roku wojny Ukraińcy prowadzą kontrofensywę na południu kraju, Rosjanie zaś próbują utrzymać tereny, które do tej pory zdobyli. W Polskim Radiu 24 o przebiegu działań wojennych i międzynarodowym kontekście wojny mówił Jan Piekło.

Piekło: Rosjanie mówią "nie" Putinowi

Dyplomata zauważył, że głośne informacje o poparciu Rosjan dla wojny na Ukrainie i Władimira Putina nie są dla niego wiarygodne, ponieważ - jego zdaniem - nie ma żadnych możliwości, aby przeprowadzić w Rosji - kraju rządzonym autorytarnie - badania opinii publicznej w sposób wiarygodny i niezależny.

Na pytanie, czy poparcie Rosjan dla wojny spada i czy Rosjanie powiedzą w końcu Putinowi "nie", odparł, że już to robią "uciekając z pola bitwy i porzucając sprzęt, co się coraz częściej zdarza". - Można powiedzieć, że oni mają tej wojny dość, nie są nią zainteresowani - dodał.

Rosji grozi rozpad?

Przypomniał, że jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy i dążenia do zwycięstwa tego kraju w wojnie z Rosją, to "Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje bałtyckie, Polska, Czechy, Słowacja są zdeterminowane, żeby Ukrainie pomagać". - Natomiast Zachód jest zdeterminowany w sposób znacznie bardziej zróżnicowany i ciągle pojawiają się głosy - m.in. ostatnio znowu prezydenta Emmanuela Macrona - że należy z Putinem rozmawiać - mówił Jan Piekło.

Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia 24, "jest możliwe, że wojna się skończy szybciej, niż nam się wydaje, tylko że to się musi skończyć w jakimś stopniu w Moskwie, na Kremlu". - Mówię o odsunięciu Putina od władzy. Niekoniecznie musi być to zamach, może być to nieszczęśliwy wypadek, może to być cokolwiek innego - mówił Jan Piekło.

- W tej sytuacji, jaka jest, moim zdaniem Rosji grozi rozpad, rozpad Federacji Rosyjskiej. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał b. ambasador RP w Kijowie.

Czytaj również:

Posłuchaj

24:42
Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się szybciej niż myślimy. Rosji grozi rozpad ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: Jan Piekło (b. ambasador RP w Kijowie, ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 04.09.2022
Godzina emisji: 10.33

PR24/jmo

Polecane