Jarosław Sellin: zachęcamy do czytania polskiej literatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Sellin: zachęcamy do czytania polskiej literatury
Jarosław Sellin zachęca do czytania polskiej literaturyFoto: PAP/Leszek Szymański

– Chcemy zachęcać do czytania pięknej polskiej literatury, do zapoznawania się z pięknym polskim językiem – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, tuż po zakończeniu Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Było ono częścią obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Rok Romantyzmu Polskiego został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dwusetną rocznicę ukazania się "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, które uważa się za symboliczny początek polskiego romantyzmu. Była to "epoka w polskiej kulturze i polityce, która chyba wywarła największy wpływ na naszą tożsamość i mentalność narodową", jak stwierdził w rozmowie z Trójką wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Właśnie wiersze z "Ballad i romansów", tomu czternastu utworów autorstwa naszego narodowego wieszcza, można było usłyszeć w sobotę w Ogrodzie Saskim.  

Jarosław Sellin zaznaczył, że Narodowe Czytanie idealnie współgra z realizowanym przez jego ministerstwo Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. – Chcemy w ten sposób zachęcać do czytania pięknej polskiej literatury, do zapoznawania się z pięknym polskim językiem.

Uroczystość Narodowego Czytania, w której wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z żoną, była początkiem akcji, która następnie przeniesie się do innych polskich miast. "Ballady i romanse" będą w najbliższych miesiącach czytane także za granicą.

Nie tylko Mickiewicz

Narodowe Czytanie to tylko jeden z elementów obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Jest on celebrowany również na festiwalach muzycznych i poetyckich, w teatrach i różnego rodzaju muzeach. – Właściwie codziennie w ministerstwie otrzymuję jakieś informacje lub prośby o wsparcie różnego rodzaju wydarzeń związanych z RRP – przyznał Jarosław Sellin.


Posłuchaj

4:19
Rozmowa z Jarosławem Sellinem o Narodowym Czytaniu 2022
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Narodowe Czytanie
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 3.09.2022
Godzina emisji: 14.11

kc

Polecane