Można go słuchać, oglądać, ale też poczuć. Spektakl "Bóg i proch"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Można go słuchać, oglądać, ale też poczuć. Spektakl "Bóg i proch"
"Bóg i proch" – część czwartaFoto: mat. prasowe

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. – To jest słuchowisko na żywo. Prezentujemy te historie, które są pretekstem do opowiedzenia również poprzez dźwięk – mówi gość Katarzyny Cygler w audycji "Trójka do trzeciej".

Przedstawienia mają formę audio-teatru – widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan. Część czwarta poświęcona jest kobietom w Biblii: Judycie, Batszebie, czyli żonie Dawida oraz córce Jeftego. 

 Każda z tych historii niesie inną myśl, zapisaną w Biblii. Historia Judyty, jak wiemy, to historia kobiety, która uwodzi po to, by dokonać morderstwa na wrogu. Batszeba to historia kobiety, w której przez przypadek zakochał się Dawid. Ujrzał ją, a że był też poetą, to się zakochał dosyć szybko. Nie przeszkadzało mu, że była mężatką. Natomiast najboleśniejsza jest historia córeczki Jefte, która została poświęcona przez wodza Izraela, swojego ojca, jako ofiara całopalna złożona Bogu  opowiada Tomasz Man, reżyser spektaklu.

Historie opowiedziana poprzez dźwięk

 Jeśli Państwo kochają radio, to jest słuchowisko na żywo. My prezentujemy te historie, które są pretekstem do opowiedzenia również poprzez dźwięk. Mamy rekwizyty dźwiękowe, które są w odpowiedni sposób nagłośnione. Mamy dwie wybitne śpiewaczki operowe: Joannę Freszel i Alicję Węgorzewską. Mamy też śpiewającego aktora Marcina Przybylskiego. Ja też brzdąkam, bo jestem gitarzystą  podkreśla Tomasz Man.

Jak wspomina gość audycji, w trakcie spektaklu prezentowana jest muzyka eksperymentalna: elementy przypadku Johna Cage'a, ale też tworzone są dźwięki na żywo.  Tym razem jest taka nowość, że mamy czterometrowe rozpięte struny przez całą scenę i grając na smyczku bądź szarpiąc tymi strunami, cała widownia też powinna mieć taki "subwoofer" pod sobą. Np. ten moment grozy, kiedy Judyta unosi miecz nad głową Holofernesa... Każdy z tych dźwięków jest związany z pewną zapisaną dramaturgią, dlatego szukamy ekwiwalentów  dodaje reżyser.

Spektakl dla zmysłów

 Można ten spektakl słuchać, zamknąć oczy, ale można też oglądać. Można też poczuć, ponieważ będzie olejek migdałowy  podsumowuje Tomasz Man.

Premiera spektaklu odbędzie się 4 września o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.


Posłuchaj

6:48
"Bóg i proch" – spektakl dla zmysłów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Man
Data emisji: 1.09.2022
Godziny emisji: 13.47

kc

Polecane