"Premiera: »Ballady i romanse«, czyli kresów kres" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Premiera: »Ballady i romanse«, czyli kresów kres" [POSŁUCHAJ]
Olga Sarzyńska Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pierwsza w nowym sezonie premiera na Scenie Teatralnej Trójki była zarazem premierą w Roku Romantyzmu Polskiego i zostaje zaprezentowana dzień po Narodowym Czytaniu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Zachęcamy do wysłuchania! 

2 lipca 2022 roku reżyser słuchowiska Romuald Wicza-Pokojski wraz z redaktorami STT odwiedził Dwór Miłosza w Krasnogrudzie. Od 30 czerwca do 2 lipca Ośrodek Pogranicze gościł tam poetów i tłumaczy z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Spotkania odbywały się pod hasłem "Wielkie Xięstwo Poezji. Miłosz – Ukraina – Mickiewicz". 2 lipca był dniem "Ballad i romansów”, przeczytanych przez gości w ich językach. Litewski literaturoznawca, także poeta, prof. Tomas Venclova wygłosił okolicznościowy odczyt pod tytułem "Mickiewicz – poeta rodzinnej Europy".

Dworek Miłosza w Krasnogrudzie Dworek Miłosza w Krasnogrudzie

W Krasnogrudzie powstały reporterskie nagrania, których fragmenty znalazły się w słuchowisku. Nagrania dwójki aktorów – Olgi Sarzyńskiej i Marcina Hycnara – zostały wykonane w studiu Teatru Polskiego Radia. Reżyser, zarazem autor scenariusza słuchowiska, powierzył aktorom nie tylko interpretację wybranych wierszy z tomu "Ballady i romanse", ale także lekturę listów Mickiewicza do przyjaciół z czasu powstawania tych wierszy i prób ich wydania.

Czy szansa na bliższe spotkania z poezją sprzed 200 lat przekona nas, że "Ballady i romanse" nie są jedynie zabytkiem z czasów wczesnego romantyzmu, czy odnajdziemy w nich brzmienia niespodziewanie znajome, rezonujące z tym, co przeżywamy w XXI wieku, dzisiaj?

Czy twórcy naszego premierowego słuchowiska sprostali wyzwaniu i zaproponowali nie tylko rocznicową ciekawostkę, ale równocześnie przerzucili pomost między "dawnymi a nowymi laty"? 

Posłuchaj

52:50
"»Ballady i romanse«, czyli kresów kres" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polecane