Reparacje wojenne. Sellin: pojednanie polsko-niemieckie musi być budowane na sprawiedliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Pojednanie polsko-niemieckie musi być budowane na sprawiedliwości i prawdzie – mówił w "Śniadaniu w Trójce" Jarosław Sellin (PiS), odnosząc się do kwestii reparacji. Jak poinformował, w sobotę raport o stratach wojennych został przekazany na ręce pełnomocnika rządu niemieckiego ds. kontaktów z Polską. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Marcin Kierwiński (KO), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta) oraz Marek Sawicki (PSL).

1 września na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów. O szansach Polski na uzyskanie zadośćuczynienia od Niemiec politycy rozmawiali na antenie radiowej Trójki.

– Dzisiaj raport o stratach wojennych został przekazany na ręce pełnomocnika rządu niemieckiego ds. kontaktów z Polską – przekazał Jarosław Sellin, pytany o harmonogram działań rządu w sprawie reparacji. – Pojednanie polsko-niemieckie jest konieczne i powinno być budowane na sprawiedliwości i prawdzie; żeby nie było ono nazywane "kiczem pojednania", tę sprawę z przeszłości trzeba załatwić. Bez tego w naszych relacjach coś zawsze będzie krwawić – mówił.

Pytany o stanowisko Andrzeja Dudy Paweł Szrot podkreślił, że prezydent "stawia sprawę w sposób prawniczy". – Według prawa każda szkoda musi być zrekompensowana – zaznaczył. Dodał, że rząd ma pełne poparcie prezydenta w kwestii ubiegania się o reparacje. 

Kierwiński o "populistycznej pokazówce"

Konkretnego harmonogramu działań od rządu domagał się w audycji poseł PO Marcin Kierwiński. – Niech rząd nie robi populistycznej pokazówki, tylko niech powie: "tego dnia złożymy wniosek o reparacje" – powiedział. Jego zdaniem PiS wykorzystuje sprawę reparacji na użytek wewnętrzny. – Obawiam się, że ten raport ma przede wszystkim związek z tym, że za rok mamy wybory parlamentarne – stwierdził.

– Stanowisko PSL jest niezmienne – Polsce reparacje wojenne się należą – mówił z kolei Marek Sawicki. Podkreślił także konieczność wskazania przez władze kolejnych kroków, które zostaną podjęte w tej sprawie. – Chciałbym usłyszeć od prezydenta, przed jakimi sądami będziemy składali pozwy, z czym wystąpimy do strony niemieckiej – powiedział. 

Posłuchaj

48:51
Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) o reparacjach wojennych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 03.09.2022
Godzina emisji: 9.09

kp/pr

Polecane