Rusza 79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Wielkie święto kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rusza 79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Wielkie święto kina
Plakat 79. Festiwalu Filmowego w WenecjiFoto: materiały promocyjne/labiennale.org

– Mam nadzieję, że na festiwalu filmowym w Wenecji zostaną pokazane dobre filmy, które wkrótce zobaczymy na ekranach naszych kin. Twórcy, którzy pojawią się na festiwalu, wzbudzają ogromne zainteresowanie i emocje. Tak jest np. z każdym kolejnym filmem Alejandro Gonzáleza Iñárritu, a tym razem trochę opowiada nam swoją historię – mówił w Trójce filmoznawca Artur Cichmiński. 

Pokaz "White Noise" Noaha Baumbacha o życiu amerykańskiej rodziny w świecie pełnym niewiadomych zainauguruje w środę (31.08) wieczorem 79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Obraz będzie rywalizował o Złotego Lwa m.in. z "Blonde" Andrew Dominika i "The Banshees of Inisherin" Martina McDonagha. Laureata poznamy 10 września.

Kino to także biznes

Artur Cichmiński podkreślił, że mówiąc o kinie jako o sztuce, należy również pamiętać o innych jego aspektach. – Z punktu widzenia producenta i dystrybutora, film jest przede wszystkim produktem i musi się sprzedać. Żeby się sprzedał, musi być dobrze wypromowany, a na to są różne metody. Klasyczna to duża liczba materiałów prasowych i trailery, ale film dobrze się promuje dzięki różnym skandalom. Rynek jest tutaj bardzo istotny – zaznaczył krytyk.

Dodał, że festiwal w Wenecji stawia na kino o dużych walorach artystycznych. – Ale jednocześnie ono radzi sobie pod względem komercyjnym, te filmy są chętnie oglądane – podkreślił.

Dzień ukraiński na festiwalu w Wenecji

Wenecja nie pozostaje obojętna też na tragedię Ukrainy. 8 września ma być "dniem ukraińskim". Odbędzie się panel poświęcony kinu ukraińskiemu w czasie wojny, możliwościom koprodukcyjnego wsparcia, prezentacji nowych ukraińskich projektów filmowych. Wydarzeniem może stać się dokument Sergieja Łoźnicy "The Kiev Trial" – zapis procesu niemieckich najeźdźców i ich ukraińskich współpracowników, jaki odbył się w Kijowie w 1946 roku. 

Czytaj też: 

23 filmy w konkursie głównym

W tegorocznym konkursie głównym rywalizują 23 filmy, wśród nich dramat komediowy "White Noise" Noaha Baumbacha, który w środę wieczorem oficjalnie otworzy festiwal. Film produkcji Netfliksa jest ekranizacją powieści Dona DeLillo. Jego bohaterem jest kierownik katedry badań nad Hitlerem oraz jego rodzina, z którą dzieli lęk przed śmiercią. W obsadzie znaleźli się Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle i Raffey Cassidy. Obok "White Noise" o Złotego Lwa ubiegają się inne tytuły streamingowego giganta – "Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths" Alejandro Gonzáleza Iñárritu, w którym bohater odbywa podróż do egzystencjalnych granic, inspirowana grecką tragedią "Athena" Romaina Gavrasa oraz "Blonde" Andrew Dominika, czyli filmowa biografia Marilyn Monroe z Aną de Armas w roli głównej.


Posłuchaj

13:01
79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Rozpoczyna się święto kina (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadziła: Katarzyna Cygler
Gość: Artur Cichmiński (filmoznawca)
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 12.24

PAP/mo

Polecane