Wiceminister rozwoju i technologii: robimy wszystko, żeby węgla nie zabrakło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W ostatnim czasie pojawiają się informacje, że w niektórych składach brakuje węgla. W tej sytuacji pośrednicy w sprzedaży surowca zamykają nawet swoje biznesy. Do sprawy odniosła się w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Jak podkreśliła, "robimy wszystko, żeby tego węgla nie zabrakło". Dodała, że powołany jest specjalny sztab, który pracuje nad rozwiązaniem przede wszystkim problemów logistycznych, problemów związanych z importem węgla.

– To, że dziś w części składów w Polsce odnotowywane są braki węgla, nie oznacza, że w innych składach tego węgla nie ma – zaznaczyła Semeniuk. Przyznała jednocześnie, że "problemy wynikają też z łańcuchów pomiędzy producentami, spekulantami a sprzedażą". – Na pewno opozycja w tym zakresie nie pomaga, mówiąc, że tego surowca zabraknie. Strach podbija popyt i ceny poszczególnych produktów. Apeluję o spokój w tym zakresie. Dzisiaj przygotowywanie społeczeństwa do tego, że węgla nie będzie, działa niestety na korzyść spekulantów, którzy w tym biznesie zarabiają – tłumaczyła Semeniuk.    

Kilka milionów ton węgla dotarło do Polski

Minister przypomniała też, że jeżeli chodzi o podaż, to do kwietnia tego roku do naszego kraju dotarło 3 mln ton węgla. – Do lipca kolejne 3 mln ton, 7 mln ton węgla jest zakontraktowane do końca tego roku – wyliczała. – Najważniejsze jest, żeby w odpowiedni sposób podejść do tego procesu logistycznie, to znaczy, żeby w żadnym regionie w Polsce węgla nie zabrakło, a dodatkowo, żeby najubożsi i klasa średnia, gospodarstwa domowe, które eksploatują węgiel, miały środki finansowe na to, żeby kupić surowiec nawet po zawyżonej cenie – podsumowała. 

Posłuchaj

10:05
Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii) o tym czy brakuje węgla w składach (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane