Do Polski popłynie gaz z Afryki? Paweł Szrot: są szanse i w tym kierunku trzeba działać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dwa z krajów, które odwiedzi prezydent – Nigeria i Senegal – są producentami surowców energetycznych. Tego będą też rozmowy dotyczyły – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

5 września prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Afryce Zachodniej. Odwiedzi Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal. Jednym z tematów poruszonych podczas wizyty będzie bezpieczeństwo energetyczne Polski, zapewnienie dostaw surowców energetycznych do naszego kraju. Paweł Szrot pytany był w "Salonie politycznym Trójki", czy są szanse, żeby gaz z tamtych kierunków popłynął do nas w możliwie krótkim czasie?

– Są szanse i w tym kierunku trzeba działać – powiedział Paweł Szrot. Przypomniał, że dwa kraje, które odwiedzi prezydent – Nigeria i Senegal – są producentami surowców energetycznych. – Tego też będą dotyczyły rozmowy pana prezydenta – wskazał.

Wymiana informacji

Gość Trójki zaznaczył, że rozmowy będą okazją do wzajemnej wymiany informacji. – Pan prezydent z pewnością będzie rozmawiał o tym kryzysie, który może grozić krajom tamtego regionu, wywołanym przez agresję Rosji przeciwko Ukrainie – dodał Paweł Szrot, mówiąc o kryzysie żywnościowym.

– Porozumienia podpisane z Turcją jest być może drobnym krokiem we właściwym kierunku, ale może nie rozwiązać wszystkich problemów – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Ryzyko dezorientacji

Jak ocenił, porozumienie dotyczące eksportu ukraińskiego zboża może też dezorientować. – Tego typu porozumienia podpisywane przez walczące strony w takich cząstkowych sprawach mogą powodować pewną dezorientację – stwierdził. 

– Pan prezydent będzie to wszystko wyjaśniał i prezentował stanowisko, i prezentował informacje o sytuacji w naszym regionie – dodał gość Trójki. 

Współpraca prezydenta z rządem

Wskazał, że prezydentowi zawsze towarzyszą ministrowie rządowi, gdyż prezydent prowadzi politykę zagraniczną w porozumieniu z rządem. 

– Jeśli chodzi o pana prezydenta Andrzeja Dudę tutaj nie ma żadnych problemów, to porozumienie jest ścisłe, współpraca jest bardzo dobra i te ośrodki się wzajemnie wspierają i uzupełniają – podkreślił rozmówca Beaty Michniewicz.


Posłuchaj

13:54
Paweł Szrot o planowanej podróży prezydenta RP do Afryki (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/mk

Polecane