Kiedy brakuje wody... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiedy brakuje wody... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Anomalie pogodowe przyczyniły się do tego, że w niektórych miejscowościach w Polsce brakowało wodyFoto: Shutterstock/Alexey Slyusarenko

Retencjonowanie i oszczędzanie wody staje się konieczne. Przekonali się o tym ostatnio mieszkańcy górskich miejscowości. Głównie ci, którzy korzystają tylko z przydomowych studni: spadek poziomu wód gruntowych spowodował ich wysychanie.

Wszystko przez anomalie pogodowe. Brak wystarczającej ilości opadów i długotrwała susza w tym roku sprawiły, że w okresie letnim powysychały przydomowe studnie, a co za tym idzie  część mieszkańców górskich miejscowości nie miała w te wakacje dostępu do bieżącej wody. W niektórych domach bieżącej wody nie było nawet przez kilka tygodni.

Czytaj także:


Tak było m.in. w gminie Gródek nad Dunajcem, gdzie nie wszędzie jest doprowadzona sieć wodociągowa. – Problem jest trudny do rozwiązania, bo jej rozbudowa w górskim terenie jest bardzo kosztowna. W niektórych miejscach ze względu na rozproszenie domów wręcz niewykonalna – mówi wójt gminy Józef Tobiasz.

Problemy z brakiem wody pojawiły się też m.in. na terenie Podegrodzia czy Kamionki Wielkiej. Tam, gdzie była taka potrzeba, wodę do celów bytowych tego lata dowożono beczkowozami.


Posłuchaj

18:00
"Woda na wagę złota" – reportaż Moniki Chrobak (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Woda na wagę złota"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 5.09.2022
Godzina emisji: 22.09

Polecane