Sięgnąć nieba. Historia latania i podniebni rekordziści
2022-08-28, 12:08 | aktualizacja 2022-08-28, 14:08
Przestworza i podziwianie świata z lotu ptaka od zawsze fascynowało człowieka. Jednak to nie on był pierwszą istotą, której się to udało. O historii latania i zwierzętach rekordzistach opowiedzieliśmy w audycji "Zagadkowa niedziela".
– Pierwszymi lotnikami w dziejach świata wcale nie byli ludzie, ale owady. Były one całkiem niewielkie, wielkości paznokcia. Ich skamieliny datowane na 13 milionów lat – mówił w Trójce Sławomir Szczocki, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. – Później pojawiły się znacznie większe owady. Wielkością osiągały aż 75 centymetrów. Żyły i funkcjonowały na świecie przez miliony lat, dłużej niż człowiek. Potem znikły i nie były już największymi stworzeniami, które kiedykolwiek wzbiły się w powietrze – zaznaczył gość "Zagadkowej niedzieli".
– Największymi latającymi zwierzętami były gady. Pterozaury osiągały wielkość nawet żyrafy. Gdy rozłożyły skrzydła, przypominały rozmiarem samolot myśliwski. Nie wiem, czy latały stadnie, ale gdyby przeleciał nad nami klucz dinozaurów, pewnie zrobiłoby się bardzo strasznie – zaznaczył w rozmowie.
Podniebni rekordziści
– Największe znane nam latające ptaki to łabędź niemy – rozpiętość jego skrzydeł wynosi 240 centymetrów. By wzlecieć w powietrze, musi on jednak stale machać skrzydłami. Poza nim są jeszcze ptaki szybujące. Należy do nich m.in. albatros wędrowny. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 3,5 metra – zaznaczył gość Trójki.
To jednak nie koniec podniebnych rekordów znanych nam ptaków. Które z nich wnoszą się najwyżej? – Sęp plamisty lata na wysokości jedenastu tysięcy metrów. To pułap, na którym przemieszczają się samoloty. Wiemy o tym stąd, że zdarzyło się, że samolot zderzył się z ptakiem. Nie jest to częste zjawisko. Ciekawe, jak bardzo wysoko potrafi wznieść się przyroda. Człowiek traci przecież przytomność na znacznie niższej wysokości – dodał Sławomir Szczocki.
W "Zagadkowej niedzieli" poznaliśmy także najszybciej pikującego ptaka. – Jest nim sokół wędrowny. Potrafi osiągać prędkość nawet 380 kilometrów na godzinę – usłyszeliśmy.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 28.08.2022
Godzina emisji: 9.07