"Kongres futurologiczny": Lema zaskakująco trafna wizja teraźniejszości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kongres futurologiczny": Lema zaskakująco trafna wizja teraźniejszości?
Stanisław LemFoto: PAP/Henryk Makarewicz

Jednym z patronów minionego roku 2021 był Stanisław Lem. Twórczość tego wybitnego pisarza, filozofa i futurologa wciąż jest inspiracją dla artystów. Stąd też narodził się m.in. spektakl "Kongres futurologiczny" w lubelskim Teatrze Czytelnia Dramatu w reżyserii Daniela Adamczyka. O nim właśnie rozmawia w swoim programie Redbad Klynstra.

  • Pierwszy raz opowiadanie "Kongres futurologiczny" zostało opublikowane w roku 1971 w zbiorze opowiadań "Bezsenność". Po raz drugi w 1973 roku (razem z powieścią "Głos Pana"), wpisujące się w cykl "Dzienników gwiazdowych"
  • Premiera spektaklu "Kongres futurologiczny" w lubelskim Teatrze Czytelnia Dramatu odbyła się 25.02.2022

Pomysł odświeżony

– Spektakl "Kongres futurologiczny" wziął się z zainteresowania literaturą, ale też z Roku Lema. Długi czas wcześniej chciałem się zająć Lemem na scenie, ale... gdzieś tam zapomniałem, gdzieś się zakurzył ten pomysł. A Rok Lema szybko go przypomniał, jak strzała odświeżył umysł – przyznaje Daniel Adamczyk, twórca Teatru Czytelnia Dramatu, reżyser spektaklu "Kongres futurologiczny" wg powieści Stanisława Lema. – Pamiętam, że najpierw z trzema innymi reżyserami zrobiliśmy sceniczny kolaż na temat twórczości Lema. Każdy miał po 20 minut i bardzo fajnie nam to wyszło: spektakl z różnych form artystycznych złożony w jedną – wspomina.

16 skojarzeń

– Przygotowując spektakl "Kongres futurologiczny", najpierw czytaliśmy go z Maciejem Gorczyńskim, dramaturgiem i głównym współtwórcą tego spektaklu. Pamiętam, że działo się z nami bardzo dużo: mówi się, że to jest powieść, ale to jest rozbudowane opowiadanie Lema, które być może nawet wymknęło mu się spod kontroli. I bardzo gęste, pełne informacji, zabaw ze słowem, neologizmów – opowiada gość Redbada Klynstry. – Mieliśmy bardzo wiele skojarzeń i musieliśmy to posprzątać, uporządkować: każdy z nas widział inną stronę, miał inną wizję. Zrobiliśmy więc ćwiczenie dramaturgiczne polegające na grze skojarzeń. Wyszło nam 16 skojarzeń, które prowadziły nas podczas tworzenia tego spektaklu. To były bardzo różne hasła: m.in. nonkomformizm, nowy wspaniały świat, totalitaryzm, totalitaryzm futurologiczny, językowy, maskowanie świata, matrix... – wymienia.

– Te 16 haseł dawało nam poczucie porządku i prowadzenia. Ale też, paradoksalnie, powstał rodzaj bałaganu, który nazwaliśmy Futurologiczny Lunapark Halucynacji – dodaje.

Kongres futurologiczny – reż. Daniel Adamczyk/YouTube Czytelnia Dramatu


Przeczytaj także


Posłuchaj

52:22
Lem ciągle żywy. I aktualny! (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Daniel Adamczyk (twórca Teatru Czytelnia Dramatu, reżyser spektaklu "Kongres futurologiczny")
Data emisji: 27.08.2022
Godzina emisji: 12.08

pr

Polecane