Poznawać historię, upamiętniać jej piękne karty [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznawać historię, upamiętniać jej piękne karty [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Młodzi rekonstruktorzyFoto: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" powstała 13 lat temu. Założył ją Zbigniew Rowiński. Ubierają się "dziwnie" – w furażerki, podkute buty, koszule wojskowe, sukienki sanitariuszek. Ich pasją są rekonstrukcje historyczne: od wojny 1920 roku po Powstanie Warszawskie. Uwielbiają historię, dużo mówią o patriotyzmie – to trochę niemodne dzisiaj słowo, ale oni odmieniają je przez wszystkie przypadki.

Skąd się wzięła ta pasja, opowiada założyciel grupy, harcerz i potomek wojskowych, m.in. generała Rowińskiego. Postanowił powołać organizację, która oprócz aspektu wychowawczego ma zachęcać młode pokolenie do poznawania historii, zaangażowania w upamiętnianie pięknych kart polskiej historii i pamięć o bohaterach.

Uczestniczą, uczą się, kultywują pamięć, pomagają 

Stowarzyszenie z Jazgarzewa od dawna uczestniczy w obchodach świąt państwowych i historycznych rocznic. Zdobywa też wiedzę o Szarych Szeregach, rekonstruuje wykorzystywany podczas powstania sprzęt, ale także wspiera kombatantów: robi im zakupy, pomaga w sprzątaniu, organizuje Wigilie. Grupa krzewi też pamięć o powstaniu, dba o groby powstańców i kultywuje tradycje harcerskie. – Poprzez swoją działalność staramy się uczyć historii młode pokolenie – powtarza Agnieszka Rowińska, członkini stowarzyszenia, mocno zaangażowana w przygotowywanie rekonstrukcji, szycie mundurów i całą logistykę.

Patrioci, nie przebierańcy

Niedawno, podczas uroczystości na Starym Mieście, 14 rekonstruktorów zostało honorowymi członkami batalionu "Zośka". W kościele zjawiło się około 300 gości, wśród których oprócz byłych żołnierzy był także minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W podniosłej przemowie podkreślił on, że rekonstruktorzy to nie aktorzy czy przebierańcy, ale zaangażowani patrioci, kultywujący pamięć o prawdziwych bohaterach. Zbigniew Rowiński podkreśla, że rekonstruktorzy nie przebierają się, tylko mundurują.

Dom "Zośki" jako miejsce spotkań z historią

Przekazano im też sztandar batalionu i zbiegło się to też z 75. rocznicą utworzenia Szarych Szeregów. – Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni – mówi Agnieszka Rowińska. – W naszej grupie cały czas przybywa nowych członków, którzy chętnie uczestniczą w żywych lekcjach historii. Planujemy nawet utworzenie nowej drużyny. Naszym marzeniem jest też wykorzystanie wykupionego przez gminę domu "Zośki" w Zalesiu Dolnym. Moglibyśmy utworzyć tam harcówkę i miejsce spotkań z historią – dodaje Zbigniew Rowiński.


Posłuchaj

28:00
"Umundurowani" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Umundurowani"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 29.08.2022 
Godzina emisji: 22.09

Polecane