Filmowa szkoła wrażliwości – festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmowa szkoła wrażliwości – festiwal Kieślowskiego w Sokołowsku
Główne pokazy festiwalu Hommage à Kieślowski odbywają się w kinoteatrze "Zdrowie"Foto: PAP/Maciej Kulczyński

– Chciałabym, żeby festiwal w Sokołowsku uczył społecznej wrażliwości – mówiła w Trójce dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. Jego jedenasta edycja rozpoczęła się w piątek (26 sierpnia) i potrwa do najbliższej niedzieli (28 sierpnia).

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski ma hasło przewodnie: "Kino interwencji". – Chciałabym, żeby festiwal w Sokołowsku był impulsem do nauki społecznej wrażliwości – tłumaczyła w Trójce Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i jednocześnie dyrektor artystyczna imprezy. Festiwalowi przyświeca idea, którą Kieślowski starał się przekazywać w swoich filmach: żeby spoglądać na drugiego człowieka dokładnie tak, jak na samego siebie.

Filmowy pomost między historią a teraźniejszością

Krzysztof Kieślowski był nie tylko wybitnym reżyserem, ale również autorem scenariuszy, na podstawie których swoje filmy kręcili inni twórcy. Na festiwalu w Sokołowsku będzie można zobaczyć jeden z najsłynniejszych obrazów z tej kategorii, czyli "Niebo", w reżyserii Toma Tykwera, ze świetną rolą Kate Blanchett.

Sięgając po nowsze filmy związane z osobą Kieślowskiego, Diana Dąbrowska chce stworzyć pomost pomiędzy historią a teraźniejszością i pokazać, jak mocny wpływ nieżyjący od ćwierćwiecza reżyser wywiera wciąż na innych twórców i widzów. – Mam wrażenie, że Kieślowski wciąż rezonuje w ludziach, że gdyby dziś zrobił film, to stałby się piewcą tych wszystkich, którzy szukają swojej drogi, ludzi zagubionych, którzy nie bardzo wierzą w możliwość jutra, zarówno w skali indywidualnej, jak i światowej – mówiła rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.  

Posłuchaj

4:16
Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski 2022, cz. 1 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Balkon z widokiem na kino

Położona nieopodal Wałbrzycha wieś Sokołowsko odegrała ważną rolę w życiu młodego Krzysztofa Kieślowskiego, ze względu na znajdujący się tam ośrodek leczący choroby płuc, na które uskarżał się ojciec przyszłego reżysera. Młodzieniec rozpoczął tam swą szkolną edukację, zaglądając przy okazji na seanse filmowe w kinoteatrze "Zdrowie". Właśnie w nim odbywają się dziś główne pokazy festiwalu Hommage à Kieślowski. – Od balkonu domu, w którym mieszkał młody Krzysiek, było bardzo blisko do kina – opowiadała Diana Dąbrowska.


Posłuchaj

3:41
Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski 2022, cz. 2 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zdolna młodzież i klasycy

Podczas tegorocznego festiwalu w Sokołowsku będzie można obejrzeć m.in. filmy "Lato 1993" i "Później niż" młodej hiszpańskiej reżyserki Carli Simon, zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Sporą reprezentację w programie będzie miała rodzima branża filmowa, zostanie też pokazanych kilka filmów z Ukrainy.  

Osobną kategorię stanowią klasyczne filmy, które wywarły wielki wpływ na twórczość Kieślowskiego. Wśród nich są "Dyktator" Charliego Chaplina oraz "Szczury" Roberta Siodmaka – ten ostatni, nakręcony w 1955 roku, również wygrał festiwal w Berlinie.

Oprócz seansów w kinoteatrze "Zdrowie" organizatorzy festiwalu Hommage à Kieślowski zaplanowali też pokazy plenerowe w sąsiedztwie odbudowywanego właśnie sanatorium w Sokołowsku.


Posłuchaj

3:16
Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski 2022, cz. 3 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 26.08.2022
Godziny emisji: 13.15, 14.27, 13.35

kc


Polecane