Pożar matki wszystkich katedr. "Notre-Dame płonie" w kinach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożar matki wszystkich katedr. "Notre-Dame płonie" w kinach
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 rokuFoto: shutterstock/Hadrian

– Przez dwa lata badano, jakie były przyczyny pożaru katedry Notre-Dame, i jak się okazuje, co podkreśla w wywiadach reżyser Jean-Jacques Annaud, był to splot wielu niewiarygodnych wręcz okoliczności. Gdyby nie to, że scenariusz napisało życie, nikt by w to nie uwierzył – ocenia w "Trójkowo, filmowo" Małgorzata Matuszewska z Monolith Films.

Film "Notre-Dame płonie", jednego z największych reżyserów współczesnego kina Jean-Jacques'a Annauda, ukazuje nie tylko przebieg wydarzeń, ale także szerszy kontekst dramatu, zwracając uwagę, jaką pułapką może stać się tętniące życiem miasto pełne turystów. – Widz od razu ma taki moment irytacji, kiedy widzi, że jedzie straż pożarna, a ludzie w ogóle się nie ruszają. Wyciągają telefony, robią zdjęcia, inne samochody podczepiają się pod pędzący wóz strażacki, aby uniknąć korków – opisuje rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. 

 Czytaj także:

Ten poruszający obraz, który możemy oglądać w polskich kinach, to jednak nie tylko prosta rekonstrukcja zdarzeń. – Jean-Jacques Annaud, który zrobił znakomite filmy: "Wróg u bram" czy "Imię róży", pokazał tutaj swoją mistrzowską umiejętność – opowiadania o ludziach, którzy mają w sobie ogromną siłę i wiarę – ocenia Małgorzata Matuszewska.

Gość Trójki mówiła także o tym, co sprawiło, że powstał film fabularny, bo "Notre-Dame płonie" początkowo miało być dokumentem. W audycji rozmawialiśmy również o warunkach, w jakich realizowano film, którego powstanie pełne było wyzwań technicznych. 

NOTRE-DAME PŁONIE - w kinach od 19 sierpnia / Monolith Films

Ponadto w audycji:

  • premiera dokumentalna: "Wulkan miłości" w reżyserii Sary Sosy;
  • 14. Solanin Film Festiwal w Nowej Soli (2428.08.2022)  zapowiedzi programowe;
  • rozmowa z reżyserem Magnusem von Hornem  dotychczasowa twórczość i filmowe plany na przyszłość;
  • koncerty na dużym ekranie  zapowiedź.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 13.07

gs

Do wysłuchania audycji "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w piątek (19 sierpnia) od godz. 13.05 do 15.00.

Polecane