Andrzej Wajda powraca do Suwałk. Festiwal w rodzinnym mieście reżysera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Wajda powraca do Suwałk. Festiwal w rodzinnym mieście reżysera
Suwałki, podlaskie. 25.10.2000. Andrzej Wajda (P) otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta, w którym się urodził. Obok prezydent Grzegorz WołongiewiczFoto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz

– Odbędą się spotkania z reżyserami, aktorami. Mamy wspaniałych gości. Będą m.in. Andrzej Chyra, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Tomasz Habowski i Urszula Grabowska. Świętujemy też 20-lecie szkoły Wajdy, w związku z czym pokażemy najlepsze dokumenty, które w niej powstały – opowiada Joanna Sztelmer-Stawińska z Suwalskiego Ośrodka Kultury, zapraszając na rozpoczynający się w czwartek Festiwal Filmowy "Wajda na Nowo".

Na widzów festiwalu w rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy czekają oczywiście liczne seanse filmowe. Oprócz dzieł patrona imprezy będzie można zobaczyć obrazy gościa specjalnego – goszczącego w Suwałkach Feliksa Falka. Zaproszeni goście przez trzy dni trwania wydarzenia będą spotykać się z publicznością. 

W ramach sekcji "20 lat Wajda School" zaplanowana jest m.in. projekcja "Symfonii fabryki Ursus", w reżyserii Jaśminy Wójcik. To, jak zwraca uwagę Katarzyna Cygler, wyjątkowy film. 

Wajda School and Studio/Symfonia fabryki Ursus - Making of - Wajda School and Studio

Jednym z elementów wydarzenia jest również wystawa plakatów filmowych powstałych w szkole Wajdy. 

Dyrektorem artystycznym 2. edycji Festiwalu Filmowego "Wajda na Nowo" w Suwałkach jest Andrzej Pągowski, grafik i plakacista, a dyrektorem programowym Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. 


Posłuchaj

3:34
Festiwal Filmowy Wajda na Nowo. Jakie atrakcje czekają na widzów w rodzimym mieście reżysera? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Andrzej Wajda i Suwałki. Historia mniej znana

– Reżyser spędził tutaj pierwszych osiem lat swojego życia, czyli te, które potem na długo zostają w pamięci, do których często się wraca. I Andrzej Wajda wracał tu w myślach i pisał o Suwałkach w swoich wspomnieniach – opowiadał jakiś czas temu w Trójce dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. – Do Suwałk wrócił już w latach dojrzałych, w latach 1989-91 był senatorem ziemi suwalskiej. Wtedy sprowadzał do Suwałk teatry, dbał o rozwój suwalskiej kultury. W tym samym roku, kiedy został nagrodzony honorowym Oscarem, został także honorowym obywatelem Suwałk – dodał. 

 Czytaj także:

– Związki Andrzeja Wajdy z Suwalszczyzną były wielkie, a dawał im wyraz, m.in. sprowadzając tutaj ekipę filmową i kręcąc plenery do "Pana Tadeusza". Miał też szansę tuż przed śmiercią być po raz ostatni w Suwałkach, odwiedzić mieszkanie, w którym się wychowywał – mówił dyrektor Borowski.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Sztelmer-Stawińska (Suwalski Ośrodek Kultury)
Data emisji: 18.08.2022
Godzina emisji: 13.47

gs

Polecane