Karolina i Kinga docierają do korzeni. Reportaż "Tropicielki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karolina i Kinga docierają do korzeni. Reportaż "Tropicielki" [POSŁUCHAJ]
Genealogia to nie tylko suche dane jak daty, imiona, nazwiska i nazwy miejscowościFoto: shutterstock/Tetiana Tychynska

Skąd pochodzę? Kim są moi przodkowie? Takie i podobne pytania zadaje sobie dziś coraz więcej ludzi. Chcą znać historię swojej rodziny.

"Tropicielki" rodzinnych korzeni

Karolina i Kinga z zawodu są historykami archiwistami. Pisząc swoje prace magisterskie i siedząc godzinami w bibliotekach i archiwach, zauważyły, że przychodzi sporo ludzi, szukających właśnie dokumentów swoich pradziadków, dziadków, ciotek, kuzynów.

– Podstawowym warsztatem historyka są źródła, a źródła można znaleźć m.in. w archiwach. Prace magisterskie napisałyśmy na podstawie źródeł zgromadzonych w Archiwum Narodowym w Krakowie przy ul. Siennej – opowiada jedna z bohaterek reportażu Grażyny Wielowieyskiej. – Tam każdego dnia przychodziło wiele osób z zagranicy, które szukały swoich polskich przodków, polskich korzeni – wyjaśnia.


Najczęściej czytane

"Wielka historia jest zbudowana z mikrohistorii"

Tak zrodził się pomysł, by zawodowo zająć się szukaniem korzeni innych ludzi. Wiedziały, gdzie szukać zdjęć, metryk, świadectw i innych dokumentów. Założyły firmę i nazwały ją "Your Roots in Poland", czyli "Twoje Korzenie w Polsce". Nazwa angielska, bo wiele z osób pragnących poznać dzieje swoich polskich przodków, pochodzi z zagranicy.

– W genealogii mówi się o suchych danych, takich jak: daty, imiona, nazwiska, nazwy miejscowości. A my, oprócz zdobycia tych podstawowych informacji, staramy się stworzyć pewnego rodzaju obraz. Interesuje nas, czym zajmowali się przodkowie, gdzie podróżowali, jak wyglądała ich służba wojskowa, jak wyglądała edukacja – tłumaczy bohaterka reportażu. – Na naszych wykładach, warsztatach powtarzamy, że znamy tę wielką historię: królów, książąt, królowych. A nie pamiętamy, kim był nasz pradziadek. Okazuje się, że wielka historia jest zbudowana z tych mikrohistorii, które tutaj odkrywamy dodaje.


Posłuchaj

19:39
"Tropicielki" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Drzewo genealogiczne - najlepszy program?/Your Roots in Poland

***

Tytuł reportażu: "Tropicielki"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 19.08.2022 
Godzina emisji: 22.08

kr

Polecane