Ziobro: śledztwo w sprawie katastrofy na Odrze dotyczy też ewentualnych zaniedbań służb

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że prokuratura zbada kwestię ewentualnych zaniedbań odpowiednich służb w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. W Programie 3 Polskiego Radia polityk zaznaczył jednak, że dla śledczych najważniejsze jest teraz ustalenie przyczyn katastrofy – a tutaj kluczową rolę odegrają biegli, osoby z wiedzą specjalistyczną.

 Dowiedziałem się [o niej] z doniesień medialnych, jak większość Polaków  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, pytany o katastrofę ekologiczną na Odrze.

 Wydałem polecenie powołania zespołu śledczego, którego zadaniem jest wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia, nie przesądzając w tej chwili, czy ma charakter zawiniony przez człowieka  taka jest wiodąca wersja śledztwa  czy jest wywołane przez czynniki przyrody  bo tego rodzaju hipotezy są przedstawiane przez wybitnej klasy naukowców i w Polsce, i za granicą  powiedział Zbigniew Ziobro.

Prokuratorzy prowadzą bardzo intensywne czynności śledcze, w dzień i w nocy, w soboty i w niedziele  przekazał. W zespole jest siedmiu prokuratorów i pięciu policjantów.

– Mamy do czynienia ze specyficznym śledztwem  zauważył minister, zaznaczając, że powołano licznych biegłych.

 Prokuratorzy nie są znawcami biologii i aspektów ekologicznych, związanych z wodą, przyrodą. Wiodącą rolę będą ostatecznie odgrywać ludzie mający wiedzę specjalistyczną  powiedział Zbigniew Ziobro.

***

Odpowiedzi udzielą biegli

Jak mówił, zadaniem biegłych jest pomagać prokuraturze zbierać próbki z różnych miejsc rzeki, ale też szczątki ryb i inne ślady biologiczne, które mogą mieć znaczenie dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy ekologicznej, wskazywanie miejsc, z których należy pobrać próbki.

 Oni też będą ostateczne udzielać odpowiedzi, bo trudno oczekiwać od prawnika, by wyjaśnił mechanizm klęski, która nastąpiła. Jego zadaniem jest gromadzić materiał dowodowy, kierując się wiedzą i wskazaniami osób, mających przygotowanie merytoryczne  dodał.

– Powołanych zostało co najmniej kilka zespołów biegłych  zaznaczył.

Pytany o opóźnienia w informowaniu o sytuacji na Odrze minister powiedział, że sprawa jest badana wielowątkowo, w tym również, jak zaznaczył, może niepierwszoplanowy obecnie, aspekt związany z reakcją lub jej brakiem ze strony właściwych służb, odpowiedzialnych za nadzór nad gospodarką wodną i ochroną środowiska. Prowadzone są przesłuchania licznych świadków  zaznaczył.

Więcej w rozmowie.

Posłuchaj

14:37
Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro o sytuacji na Odrze (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości 
Data emisji: 18.08.2022
Godzina emisji: 08.45

Trójka/IAR/in./

Polecane