"Kontakt z wodą w Odrze jest bezpieczny". Jednoznaczne zapewnienie wojewody lubuskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zapewnił, że kontakt z wodą w Odrze jest bezpieczny. W Programie 3 Polskiego Radia podkreślił, że badania ujęć wody nie wskazały, aby przekroczona została dopuszczalna zawartość różnych substancji.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział w Polskim Radiu 24, że będziemy mieli jedne z najostrzejszych przepisów dotyczących kar za zanieczyszczanie środowiska. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację ustawy w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, która zaostrza kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.  Jak podkreślił gość radiowej Trójki, "od kilku dni służby działają bardzo intensywnie w celu oczyszczenia rzeki".

Władysław Dajczak zaznaczył, że wzdłuż Odry badane są wszystkie ujęcia wody, które znajdują się w odległości trzech kilometrów od rzeki. Do wczoraj wykonano kilkadziesiąt takich badań i żadne nie wskazało, aby przekroczone zostały normy.

"Nie ma ani jednego niepokojącego badania"

 Nasze służby, w szczególności Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, badania wód Odry prowadziły od początku sierpnia  podkreślał gość radiowej Trójki. "Mieliśmy informację, że jest podwyższona zawartość tlenu, natomiast nie było informacji o substancjach toksycznych" – dodał.

 Nie ma ani jednego badania, które pokazałoby niepokojące informacje o przekroczeniu dozwolonych wielkości określonych przez Ministerstwo Zdrowia. W związku z tym woda jest bezpieczna dla mieszkańców, dla tych, którzy ją spożywają  przekonywał wojewoda lubuski.

Służby środowiskowe i administracja rządowa badają trzy hipotezy katastrofy ekologicznej na Odrze. To zatrucie substancją toksyczną, wpływ warunków naturalnych, w tym niskiego poziomu wód, oraz odprowadzenie do rzeki dużej ilości wód poprzemysłowych.

Posłuchaj

13:27
Władysław Dajczak o kryzysie ekologicznym na Odrze ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska

Sejm uchwalił ustawę w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej 22 lipca niemal jednogłośnie. Za opowiedziało się 443 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Nowe przepisy między innymi zaostrzają kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia w lesie i za zaśmiecanie miejsc publicznych. Nowelizacja wprowadza też nawiązki  do 10 milionów złotych  na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej:

Znowelizowane przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Sprawa zaostrzenia przepisów wobec przestępców zrzucających odpady do rzek była również przedmiotem obrad wczorajszego posiedzenia rządu.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Władysław Dajczak (wojewoda lubuski)
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 08.45

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/Polskie Radio 24/nt

Polecane