Lubnauer: mamy praktycznie martwą Odrę, za chwilę będzie martwy cały ekosystem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mamy praktycznie martwą Odrę, setki ton martwych ryb, a za chwilę będziemy znajdować martwe ptaki i cały martwy ekosystem – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.

Od kilku dni również nie cichnie burza wokół wypowiedzi niemieckiego ministra Axela Vogla w związku z obecnością rtęci w Odrze. Sekretarz prasowa ministra środowiska Brandenburgii Frauke Zelt przekazała portalowi tvp.info, że minister Vogel wyjaśnił podczas wideokonferencji z panią marszałek Polak 12 sierpnia po południu, "że nie można było określić wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie".

Zdaniem Katarzyny Lubnauer "nie powinniśmy obecnie zajmować się tym, czy pani marszałek Polak prawidłowo zrozumiała wypowiedź o rtęci, ale tym, że zawiodło całe państwo i poniosło klęskę ws. sytuacji na Odrze".

– Mamy praktycznie martwą Odrę, setki ton martwych ryb, a za chwilę będziemy znajdować martwe ptaki i cały martwy ekosystem. Dziękuję wędkarzom, którzy pierwsi zareagowali i pierwsi alarmowali – powiedziała posłanka.

Posłuchaj

12:10
Lubnauer: mamy praktycznie martwą Odrę, za chwilę będzie martwy cały ekosystem (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 18.10

dn

Polecane