Mistyfikacja bohaterem literackim. Jan Wernik o swoich książkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistyfikacja bohaterem literackim. Jan Wernik o swoich książkach
"Syk węża" i "Głowa na tacy" to pierwsze tomy cyklu "Oblicza prowokacji"Foto: Facebook.com/VonBorowiecky/

- Głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja, a zdrada jest wynikiem tej prowokacji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Jan Wernik pytany o swoje najnowsze dzieła literacki. - Wszystkie fakty się zgadzają, ale fikcją jest to, jak do nich doszło, dialogi i cała otoczka wokół - podkreślił Jan Wernik.

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o swoich dziełach literackich: książkach: "Syk węża” i "Głowa na tacy” z cyklu "Oblicza prowokacji".  Jak mówił, jego zdaniem historia pisze najbardziej kreatywne scenariusze, jakich nie wymyśliliby najbardziej kreatywni pisarze i nie można jej zostawiać kronikarzom.

Zdrada motywem powieści

Rozmówca Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta zaznaczył, że nie "pretenduje do roli historyka, czy kronikarza". - Chciałem opowiedzieć historie - wskazał. Podkreślił, że nie było jego celem wdawać się w oceny postępowań opisywanych postaci.

Jan Wernik zaznaczył, że celowo chciał uczynić okoliczności zdrady tłem swoich powieści. - Zdrada jest pewnego rodzaju wynikiem. Tak naprawdę, głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja - to jest główny bohater. Zdrada wynika z tej prowokacji - tłumaczył. - Miałem zamiar, by uczynić głównym bohaterem pewien sposób działania, modus operandi, a nie konkretne miejsca, osoby, postacie - dodał.

Fikcja oparta na faktach

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że korzystał w procesie tworzenia książek z "Przeglądów historycznych", przedwojennej publikacji Józefa Iwaszkiewicza "Wielka prowokacja. Rzekomy rząd narodowy", a także z wydawnictw IPN, książki Piotra Lipińskiego "Kroków siedem do końca" i książęk Wojciecha Frazika o operacji "Cezary".

Posłuchaj

22:18
Jan Wernik o swoich książkach wydanych w cyklu "Oblicz prowokacji" ("Poczytnik"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Jan Wernik (ipisarz)

Data emisji: 14.08.2022

Godz. emisji: 22.06


mbl

Polecane