Przyroda jest wszędzie! Wystarczy otworzyć oczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyroda jest wszędzie! Wystarczy otworzyć oczy
Puszczyk to najczęściej spotykana sowa Europy. Można zobaczyć go nawet w dużych miastach Foto: Shutterstock

Nawet w wielkim mieście można odkrywać jej tajemnice. Kto mieszka w korze drzew? Jaki świat żyjątek skrywa zwykła kałuża lub miejska fontanna? O odkrywaniu niezwykłego usłyszeliśmy w audycji "Zagadkowa niedziela". 

– Chcieliśmy przywitać się z wami głosem puszczyka - sowy, która pospolicie występuje w Polsce i którą chyba najłatwiej usłyszeć i spotkać podczas spacerów – powiedzieli goście "Zagadkowej niedzieli".

– Usłyszeć taki głos lub znaleźć pióra puszczyka to wspaniała przygoda. Można wtedy powędrować jego śladem. Być może znajdziemy nawet pod drzewem coś, co nazywa się "wypluwka" – zauważyła Sylwia Stano, pisarka i kulturoznawca. 

– Wypluwka to ta pozostałość z obiadu, której puszczyk nie trawi. Przed żołądkiem ma takie miejsce jak wola. Formuje tam resztki i je zwraca. Możemy znaleźć je najczęściej w miejscach, w których puszczyk chętnie przybywa lub siada – wyjaśnił Michał Książek, ornitolog i leśnik.

Miejskie spacery 

– Jeśli przez chwilę posłuchamy miasta, ale nie dźwięku samochodów, odrzutowców i maszyn, to usłyszymy puszczyka i wiele innych ptaków, których nawet w Warszawie jest mnóstwo. Na naszych wycieczkach robimy coś, co nazywamy słoniowymi uszami. Wystarczy założyć dłonie od tyłu na uszach i nakierować w różnych kierunkach. Można wtedy usłyszeć wspaniale rzeczy – mówiła Sylwia Stano. – Czasami chodzimy na bagno w Warszawie. Świetnie słychać tam to, co nazywamy biofonią, czyli dźwięki wydawane przez ptaki, owady oraz szelest roślin. Jeśli podczas takiej wyprawy zrobimy słoniowe uszy, przekonamy się, jak bardzo miasto zderza się z naturą – dodała.

– Dzieci potrafią docenić różnice, gdy zwiększy się ich powierzchnię uszu. Możecie sprawdzić, jak to jest, gdy słucha się przyrody i ludzi z dłońmi założonymi za uszami – zachęcał Michał Książek.

Posłuchaj

50:14
Przyroda jest wszędzie! Wystarczy otworzyć oczy (Zagadkowa niedziela /Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Leśny budzik - puszczyk / Echa leśne

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 14.08.2022
Godzina emisji: 9.08

Polecane