Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce
Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce. Na zdjęciu: Józef Piłsudski z wizytą w Lidzie, lipiec 1920.Foto: Forum/ Bridgeman Images – RDA

Dziś świętujemy nie jedno, lecz dwa ważne wydarzenia dla Polaków. Dzień 15 sierpnia upłynie pod znakiem obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Historycznych odniesień i relacji z obchodów nie zabraknie w Programie 3 Polskiego Radia.

15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach polskiej historii zapisała się jako "Cud nad Wisłą". Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. 

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

Uroczystościom na cześć polskich żołnierzy i bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920, które będą odbywać się w całym kraju, będą towarzyszyć obchody w Polskim Radiu, w tym w radiowej Trójce.

W audycji "Pora na Trójkę" (godz. 8.00-10.00), którą poprowadził Piotr Firan, będziemy mówić m.in. o tym, że Bitwa Warszawska 1920 roku była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Niestety, z wyjątkiem Polski ten fakt nie funkcjonuje w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich. Zapytamy, jakie skojarzenia historyczne mają sami Polacy o "Cudzie nad Wisłą".


Najczęściej czytane

Poruszyliśmy również temat dotyczący rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Inscenizacje upamiętniają wielkie zwycięstwo Polaków, które miało miejsce na przedpolach Warszawy. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak to niezwykłe wydarzenie w Ossowie wyglądało na przestrzeni lat.

Z kolei w audycji "Trójka do trzeciej" (godz. 11.00-15.00), którą poprowadzi Tomasz Miara, będziemy z Ossowa relacjonować uroczystości i rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej, porozmawiamy o tym, że historycy uznają Bitwę Warszawską 1920 roku za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało interaktywny przewodnik po najważniejszych miejscach starcia z bolszewikami pod hasłem "Śladami Bitwy Warszawskiej 1920" – o tym projekcie opowie dr Tomasz Leszkowicz.

Natomiast literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o tym, że zanim Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka zaczęła być tematem powieści i wierszy, sama generowała literaturę: chodzi oczywiście o różnego rodzaju utwory pisane "ku pokrzepieniu serc" – zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Jakie one były, kto je pisał? Zapraszamy do słuchania.

Nie zabraknie również quizów dotyczących wiedzy na temat Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Nawiązania do Święta Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą pojawią miedzy innymi w "Śniadaniu w Trójce", prowadzonym przez Bartłomieja Graczaka, oraz w świątecznej odsłonie popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" (godz. 15.00-19.00), w którym zaproszeni goście opowiedzą o bardziej i mniej znanych faktach dotyczących Bitwy Warszawskiej. Późnym wieczorem, po godz. 21.00, temat wydarzeń sprzed 102 lat zostanie poruszany w "Klubie Trójki", który poprowadzi Magdalena Drohomirecka.

Najczęściej czytane

Skąd wzięło się określenie "Cud nad Wisłą"? (Bitwa Warszawska)/Polskie Radio

Polecane