"Zaproszenie do łamania konstytucji". Kuźmiuk krytykuje oczekiwania KE wobec Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zaproszenie do łamania konstytucji". Kuźmiuk krytykuje oczekiwania KE wobec Polski
Zbigniew KuźmiukFoto: Trójka

– Każdy prawnik, nawet związany z opozycją, przyzna, że taki warunek jest zaproszeniem do łamania polskiej konstytucji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, oceniając nowe oczekiwania przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wysunięte pod adresem Polski. Szefowa KE przyznała, że chce, by polscy sędziowie mogli, bez konsekwencji, kwestionować nawzajem swój status.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała pod koniec lipca w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że w sprawie KPO "Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych". Jak dodała, "nowa ustawa [reformująca sądy, zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę – red.] nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". – Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania środków z KPO i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności – powiedziała Ursula von der Leyen.

Żądania niezgodne z konstytucją i orzeczeniem TSUE

– To nie napawa optymizmem – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk wypowiedź szefowej KE. Dodał, że warunek stawiany przez Ursulę von der Leyen jest "w istocie zaporowy".

Przypomniał, że kwestia statusów sędziów i możliwość ich kwestionowania przez innych sędziów była omawiana w "debacie politycznej" z Komisją Europejską. – Jej urzędnicy ulegli argumentacji polskiej strony. Ta argumentacja polegała na tym, że nie można tego zrobić, bo byłoby to niezgodne z polską konstytucją i pewnym rozstrzygnięciem TSUE, który nazwał tego rodzaju historię "odmową wymiaru sprawiedliwości" i napisał w uzasadnieniu wyroku, że coś takiego jest podstawą do dyscyplinowania sędziów – przypomniał polityk.

Decyzje Senatu a negocjacje z KE

Gość "Trójkowego komentarza dnia" dodał także, że umowa negocjowana z KE, dotycząca wypłaty KPO obejmowała m.in. właśnie te trzy kwestie: "likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powołanie w jej miejsce nowej", "określonego sposobu doboru sędziów do tej izby poprzez system losowania i wyboru przez prezydenta z kontrasygnatą premiera" i "możliwości zaskarżenia przez nową izbą decyzji poprzedniej izby przez tych, którzy czują się niesprawiedliwie osądzeni przez poprzedni sąd dyscyplinarny".

– Te trzy sprawy zostały zawarte w przyjętej ustawie, ale Senat w poprawkach poszedł dalej: proponował kwestionowanie statusu sędziów, eliminację sędziów, którzy zasiadali w dotychczasowej Izbie Dyscyplinarnej, co było ewidentnie sprzeczne z polską konstytucją – grzmiał europoseł PiS.

"Zaproszenie do łamania konstytucji"

– Uznawaliśmy, że to niesłychana wartość, żeby współpracować z Komisją i żeby rozwiać jej wątpliwości – mówił rozmówca Bartłomieja Graczaka. – Poszliśmy na daleko idący kompromis i dowiadujemy się z gazety – dowiaduje się prezydent, dowiaduje się pan premier, dowiaduje się większość rządząca – że ten kompromis, o którym poinformowała Ursula von der Leyen na konferencji prasowej, nie satysfakcjonuje pani przewodniczącej i formułuje ona warunek iście kuriozalny – wskazał polityk.

– Każdy prawnik, nawet związany z opozycją, chyba powie, że ten warunek jest zaproszeniem do łamania polskiej konstytucji, na co nikt się nie zgodzi – dodał Zbigniew Kuźmiuk.


Posłuchaj

10:11
Zbigniew Kuźmiuk: propozycja szefowej KE jest zaproszeniem do łamania polskiej konstytucji (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

Ursula von der Leyen w rozmowie z "DGP" podkreśliła także, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości, co jeszcze nie nastąpiło. - W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania - powiedziała.

***

Tytuł audycji: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 18.10

PAP/mbl

Polecane