"Chopin zawsze sprawia najwięcej problemów". Rozlach o Festiwalu w Dusznikach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chopin zawsze sprawia najwięcej problemów". Rozlach o Festiwalu w Dusznikach
Adam Rozlach o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju: przyjeżdżają najwybitniejsi pianiści z całego świata, którzy czują się tutaj niezwykleFoto: Jedynka/Wojciech Kusiński

W Dusznikach-Zdroju trwa 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. - W sierpniu 1826 roku, kiedy Chopin tutaj przyjechał, miał 16 lat i koncertował dla biednych sierot. Na tę okoliczność od 1946 roku organizowane są tu Festiwale Chopinowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Rozlach. Z jakiego powodu niektórzy pianiści boją się grać utwory Fryderyka Chopina?

Adam Rozlach zwraca uwagę, że Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju od lat cieszy się sporą renomą. - Przyjeżdżają najwybitniejsi pianiści z całego świata, którzy czują się tutaj niezwykle. To miejsce jest faktycznie magiczne - twierdzi.

- Trzeba powiedzieć, że są proszeni o to, aby grali dużo Chopina. Potem jednak okazuje się, że tego Chopina w ich programach jest nie za wiele. Po prostu boją się grać Chopina przed Polakami. Czy słusznie czy nie, możemy dyskutować, ale faktem jest, że boją się, ponieważ Chopin zawsze sprawia najwięcej problemów. Co ciekawe, nie tylko młodym artystom, ale może tym bardziej doświadczonym i świadomym - przyznaje Adam Rozlach.

Utytułowani pianiści w Dusznikach-Zdroju

Adam Rozlach zauważa, że "Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny festiwalu, dba każdego roku, aby występowali tu najlepsi pianiści, zwłaszcza ci młodego pokolenia, którzy dopiero co wygrali jakiś ważny konkurs pianistyczny". - Tak też jest w tym roku. Przyjechali tutaj utytułowani pianiści - mówi.

W Dusznikach-Zdroju pojawiło się m.in. trzech zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Rafał Blechacz, Bruce Liu i Đặng Thái Sơn, jak również zwycięzcy ubiegłorocznych Konkursów Pianistycznych im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli - Juan Perez Floristan i Jonathan Fournel.

Dworek Chopina wypełniony po brzegi

Dziennikarz Jedynki podkreśla, że "Dworek Chopina wypełniony jest zawsze po brzegi". - Wszyscy spędzamy piękne dni w Dusznikach - potwierdza Adam Rozlach.

Posłuchaj

7:35
"Chopin zawsze sprawia najwięcej problemów". Rozlach o Festiwalu w Dusznikach (Muzyczna Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Adam Rozlach (Program 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 9.08.2022 

Godzina emisji: 14.24

DS


Polecane