Wniosek o dodatek węglowy. Zobacz, gdzie i kiedy można go złożyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wniosek o dodatek węglowy. Zobacz, gdzie i kiedy można go złożyć
Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.Foto: ulev33/Shutterstock

Dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym - ostatecznie zdecydował 5 sierpnia Sejm. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Zgodnie z nową regulacją wnioski o dodatek węglowy będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022, osobiście lub przez internet. Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia - przypomina portalsamorzadowy.pl.

Na razie nie wiadomo jeszcze od kiedy będzie można składać wnioski o dodatek węglowy. W ustawie zapisano, że ze "względu na ważny interes społeczny, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw", ale najpierw musi ją podpisać prezydent, a na to ma 21 dni.

Gmina ma miesiąc na wypłatę

Portal przypomina, że dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców. Wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022, osobiście lub przez internet. Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia (30 dni).

Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

"Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB)" - czytamy.Wzór na stronach rządu

Wzór wniosku o dopłatę do węgla opublikowano na stronach rządu. Wnioskodawca musi w nim zaznaczyć główne źródło ogrzewania oraz uzupełnić niezbędne dane. Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

"Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy miałby przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego" - przypomina serwis.

PR24.pl, portalsamorzadowy.pl, DoS

Polecane