Czarnek: od 1 września 20 proc. podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Proponowałem 30-36 proc. podwyżek dla nauczycieli, ale przy zmianie statusu zawodowego i Karty nauczyciela (...). Chciałbym, żeby nauczyciel miał więcej czasu dla ucznia, mniej biurokracji i więcej pieniędzy. Niestety te propozycje zostały odrzucone przez związki zawodowe, również ZNP - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

Sejm odrzucił pomysł Związku Nauczycielstwa Polskiego, by wszystkim nauczycielom podnieść od września wynagrodzenia o 20 proc. W "Sygnałach dnia" był o to pytany szef MEiN prof. Przemysław Czarnek.

Podwyżki dla nauczycieli. Sprzeciw ZNP

Gość audycji podkreślił, że sam proponował podwyżki znacznie wyższe od tych, których oczekiwał ZNP. Jak wyjaśnił, chciałby podwyżek nawet 30-36-procentowych. Jednak - dodał - przy założeniu, że zmieniłby się status nauczyciela i zreformowana by została Karta nauczyciela, która - jego zdaniem - nie przystaje do współczesnej rzeczywistości, zawiera przestarzałe i absurdalne przepisy.

- Ja chciałbym, żeby nauczyciel miał więcej czasu dla ucznia, mniej biurokracji i więcej pieniędzy. Niestety te propozycje zostały odrzucone również przez ZNP - mówił prof. Przemysław Czarnek. Dodał, że propozycje te zostały odrzucone przez wszystkie związki zawodowe zrzeszające nauczycieli.

- Wszystkie związki zawodowe stoją i okopały się na pozycjach obrony Karty nauczyciela z 1982 roku, kompletnie nieprzystającej do dzisiejszej rzeczywistości i krzywdzącej dla nauczycieli - wyjaśnił.

. .

Karta nauczyciela do zmiany?

- Dlatego od 1 września wprowadzamy 20-procentową podwyżkę łącznie dla nauczycieli wchodzących do zawodu, dla nauczycieli stażystów. Spłaszczamy i ułatwiamy awans zawodowy, zwłaszcza na tym poziomie najniższym, czyli nauczycieli stażysty i kontraktowego. 4,4 proc. podwyżki - czyli tyle samo, co wszyscy pracujący w budżetówce - otrzymali nauczyciele od 1 maja i pracujemy nad podwyżkami od 1 stycznia, które są konieczne z uwagi na inflację - wymieniał minister edukacji i nauki.

Prof. Przemysław Czarnek wyjaśnił, że reformy wymaga Karta nauczyciela, która jest dziś dokumentem anachronicznym. Wówczas, mówił, można będzie zreformować także subwencję oświatową, która - swoją drogą - nie była podnoszona przez 4 lata przed objęciem rządów przez PiS, w jednym roku została obniżona, a w tym okresie nie było także żadnych podwyżek. Wówczas - zauważył szef MEiN - ZNP, dziś tak ostro protestujące przeciwko reformowaniu oświaty, nie protestowało.

Czytaj również:

Posłuchaj

8:59
Przemysław Czarnek: proponowałem wyższe podwyżki dla nauczycieli, niż chciały związki zawodowe, ale one się nie zgodziły (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: prof. Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 09.08.2022
Godzina emisji: 07.15

jmo

Polecane