Funkcjonariusze FBI przeszukali dom Donalda Trumpa. Media: agenci wynieśli kartony z dokumentami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Funkcjonariusze FBI przeszukali dom Donalda Trumpa. Media: agenci wynieśli kartony z dokumentami
D. Trump: do posiadłości Mar-A-Lago wkroczyli agenci FBIFoto: PAP/EPA/JIM RASSOL

Agenci Federalnego Biura Śledczego przeszukali dom Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie. Według amerykańskich mediów przeszukanie miało związek z dochodzeniem w sprawie obchodzenia się byłego prezydenta z poufnymi dokumentami Białego Domu - poinformował Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.

Na początku tego roku amerykańskie Archiwa Państwowe poinformowały, że odzyskały od Donalda Trumpa 15 kartonów z dokumentami, które były prezydent zabrał ze sobą z Białego Domu. Urząd powiadomił Kongres, że były wśród nich tajne dokumenty rządowe i że jest w kontakcie z Departamentem Sprawiedliwości, który prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Teraz CNN, powołując się na swoje źródła, poinformowała, że w wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami.

Reakcja Donalda Trumpa

Dom - przekazał w oświadczeniu były amerykański prezydent - "jest obecnie oblegany, najeżdżany i okupowany przez dużą grupę agentów FBI". "To mroczne czasy dla naszego narodu" - ocenił Donald Trump, dodając, że "nic takiego nigdy wcześniej nie zdarzyło się prezydentowi Stanów Zjednoczonych".

Jego zdaniem akcja nie była konieczna i nie jest właściwa. Jej przeprowadzenie przypisał radykalnym lewicowym demokratom, którzy - według niego - nie chcą, aby kandydował na prezydenta w 2024 roku.

Według CNN funkcjonariusze organów ścigania wydawali się być skoncentrowani na obszarze, gdzie znajdują się biura i osobiste kwatery Trumpa.

Prześladowanie Donalda Trumpa

W jego opinii taki atak mógłby mieć miejsce tylko w najgorszych krajach Trzeciego Świata. Zarzucił, że Ameryka stała się skorumpowanym krajem na poziomie, jakiego jeszcze nie było. Jak dodał, jego prześladowanie trwa od lat i się nie kończy.

"Bezprawie, prześladowanie polityczne i polowanie na czarownice musi zostać ujawnione i powstrzymane (...) Nadal będę walczył dla dobra wielkiego amerykańskiego narodu!" – zapowiedział Donald Trump.

Dziennik "New York Times", powołując się na swoje źródła, podał, że przeszukanie wydawało się dotyczyć dokumentów, także tajnych, które Donald Trump, wbrew przepisom, miał zabrać ze sobą z Białego Domu na Florydę.

FBI odmówiło komentarza w tej sprawie. Aby przeprowadzić takie przeszukanie, agencja musiała jednak przekonać sędziego, że ma podstawy, by sądzić, iż mogło zostać popełnione przestępstwo. Część polityków republikańskich zarzuciła Departamentowi Sprawiedliwości upolitycznienie.

Posłuchaj

0:54
FBI przeszukało Mar-a-Lago (Marek Wałkuski/IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

dz/IAR, PAP

Polecane