Festiwal w Dusznikach. Aż trzech zwycięzców Konkursów Chopinowskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal w Dusznikach. Aż trzech zwycięzców Konkursów Chopinowskich
Duszniki-Zdrój, dworek z pomnikiem Chopina Foto: Forum/J. Multarzynski

77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju rozpoczął się od recitali dwóch zwycięzców Konkursów Chopinowskich - Bruce’a Liu i Rafała Blechacza, wraz z którym wystąpiła Bomsori Kim. Koncert duetu zachwycił festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców gorącą owacją. 

  • Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju zagra trzech zwycięzców Konkursów Chopinowskich. 
  • Podczas jednego z pierwszych wieczorów na scenie pojawili się Bomsori Kim i Rafał Blechacz. 
  • W trakcie festiwalu zagrają także zwycięzcy ubiegłorocznych Konkursów Pianistycznych im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie Juan Perez Floristan oraz im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli - Jonathan Fournel. 

Na tegorocznym festiwalu zagra łącznie aż trzech zwycięzców Konkursu Chopinowskiego. Oprócz Rafała Blechacza (zwycięzcy z 2015 r.) i Bruce’a Liu (zwycięzcy z 2021 r.) w programie znalazł się Dang Thai Son (zwycięzca z 1980 r.). Wystąpią też m.in. Aimi Kobayashi i Kyohei Sorita. -  W ciągu 52 lat po moim Konkursie Chopinowskim i mojej III nagrodzie, moja Alma Mater, nasza uczelnia warszawska w tym czasie 52 lat wykształciła trzech laureatów Konkursu Chopinowskiego, to byłem ja i dwójka moich studentów - mówi prof. Piotr Palecznydyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Bruce Liu

Bruce Liu, Chińczyk z Kanady otworzył 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. - To było czyste szaleństwo (…) - mówił Ryszard Ziółkowski. - Jakby trochę zmęczony objazdem koncertowym (…). To był uroczy Chopin, bardzo świeży, bardzo normalny, bez "wzdychania". Szaleństwem był koniec recitalu, gdy młody, szczupluteńki [Bruce Liu - red.] zagrał Reminiscencje z "Don Giovanniego" Mozarta w opracowaniu Liszta. To była feeria dźwięków, dobrego smaku, coś niebywałego - zaznaczył Ryszard Ziółkowski. Bruce Liu na fortepianie Fazioli zaprezentował poza tym m.in. Miroirs Maurice’a Ravela, sięgnął także po muzykę francuską - utwory Jeana-Philippe’a Rameau. - Myślę, że on dogania już Grigorija Sokołowa - stwierdził Ryszard Ziółkowski.

Bruce Liu zagrał też jedną ze Suit francuskich Bacha. - Bardzo po francusku, ozdobniki rzeczywiście francuskie, ale to chyba z tego powodu, że studiuje w Paryżu - komentował rozmówca radiowej Jedynki. Ozdobniki były [w stylu - red.] Rameau, klawesynowe, ale bardzo przejrzyste i czytelne - dodaje ekspert.


Posłuchaj

47:29
Radiowa Jedynka na 77. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bomsori Kim i Rafał Blechacz

Na jednym z pierwszych koncertów festiwalowych wystąpili Bomsori Kim i Rafał Blechacz, który mówił o swojej partnerce, że była zachwycona miejscem, gdzie odbywa się festiwal. - Zachwycona atmosferą, która wczoraj wykreowała się podczas naszego koncertu, zachwycona publicznością - relacjonował rozmówca radiowej Jedynki. - To był dla nas koncert troszeczkę sentymentalny, dlatego że powróciliśmy do naszego pierwszego programu, a tym samym odżyły wspomnienia z pierwszych prób, z pierwszych spotkań, z nagrania płyty - mówił Rafał Blechacz.

Podczas koncertu zabrzmiały m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Gabriela Faurégo z programu zarejestrowanego przed kilkoma laty. - Prezentowaliśmy ten program wiele razy. Dokładnie minęło 4 lata od nagrania tego programu na płytę w studiu. Po tym nagraniu mieliśmy szereg koncertów, tournée po Korei, tournée po Polsce w 2019 roku, kilka koncertów we Włoszech, w Hiszpanii i w Niemczech (…) ale ten program cały czas w nas żyje - mówi Rafał Blechacz.

[JUAN PÉREZ FLORISTÁN - 77. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CHOPINOWSKI | Duszniki; źródło: YouTube.com /kanał: Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich] 

Laureaci konkursów, wiolonczela i nokturn

W trakcie festiwalu zagrali także zwycięzcy ubiegłorocznych Konkursów Pianistycznych im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie oraz im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli - Juan Perez Floristan i Jonathan Fournel. 

Zaprezentują się też bracia Lucas & Arthur Jussen, którzy tworzą wspólnie Piano Duo. Wiele doznań zapewni publiczności duet Marcin Zdunik, który zagra na wiolonczeli i Aleksander Dębicz (fortepian). Jak na każdym festiwalu w Dusznikach nie może zabraknąć tradycyjnego nokturnu. Gospodarzem wieczoru będzie Marcin Majchrowski. Festiwal zwieńczy koncert finałowy - wystąpi Jan Lisiecki.


Czytaj też:


***

Prowadzi: Adam Rozlach

Goście: Piotr Paleczny (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju), Rafał Blechacz (zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Ryszard Ziółkowski (pianista, krytyk muzyczny)

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 22.09

djr


. .

Polecane